KRONIKA

2013

                                       

Smiřičtí loutkáři po představení 7.4.2013, hrály se Dvě Maričky.

(Na snímku stojící zleva: L. Zemková, H. Kočí, J. Zahálka, J.Řízek, M. Sladký, T. Zemek, H. Suchánek, J. Suchánek, D. Motyčková, M. Motyčkové j. a s., M.Černá - sedící: S. Klimešová, I. Trnečková, T. Sladká, K. Menger, K. Sladká, Zd. Klouček, V. Kloučková )

 

                - na Boučkově Jaroměři sehrána dvojpohádka Kašpárek vaří živou vodu a O pyšné base

            -na konci sezony už tradičně navštívily loutkové divadlo děti z mateřské školy,  viděly pohádku Kašpárek vaří živou vodu a prohlédly si zákilisí. Na webu o tom byla uveřejněna fotoreportáž (foto Vladimír Sladký). Podzimní sezona byly zahájena Pohádkou o zlaté rybce 8. října.

            - 8. října  byla    podzimní sezona  zahájena Pohádkou o zlaté rybce.

            - 3.listopadu jsme na pozvání tamních loutkářů sehráli v Městském divadle v Úpici v rámci přehlídky nazvané Rolnička pohádku Karla Hackera Honza Pecivál.

            -v listopadových dnech byla v našem loutkovém divadle dokončena výměna oken. Firma, která práci prováděla, i ta, která zajišťovala úklidové práce, splnily dohodnutý termín a to nám umožnilo začít s přípravami na naše představení.Výměnou oken došlo ke změně "tváře" budovy, v niž hrajeme. Nová okna svým tvarem vracejí této budově, původně vile továrníka Malburga, jemuž jako příslušníku německého státu byla v r. 1945 zkonfiskována, dřívější podobu. Ta byla v 70. létech narušena, když dřevěná špaletová okna byla nahrazena tehdy módními rámy s velkoplošnými skly bez vnitřních příček. Vila tak při pohledu z ulice jakoby "oslepla" a k tomu vsazená okna místnosti špatně tepelně izolovala. Nová okna jsou z plastu a kromě toho, že jsou pohledově hezčí, budou energeticky úspornější.Městský úřad si za to, že o historicky zajímavou  budovu, která v současnosti celá slouží dětem, první patro Domu dětí a mládeže a přízemí loutkovému divadlu , dobře pečuje, zaslouží uznání a pochvalu.


            - po výměně oken jsme mohli v předpokládaném termínu 1. prosince sehrát pohádku Honza Pecivál, kterou pro loutkové divadlo upravil Karel Hacker. Setkala se s pěkným ohlasem jako předtím už 3. listopadu  na loutkářské přehlídce Rolnička v Úpici. Po tomto představení se už tradičně jako pokaždé touto dobou mezi děti do divadla dostavil Mikuláš se svou čertovsko andělskou suitou, s dětmi si zazpíval, vyslechl některé jejich písničky a poté jim rozdal dárky. Za jejich obsah se sluší jménem necelé stovky přítomných dětí poděkovat smiřickému městskému úřadu. Naše prvoprosincové představení navštívil náš dlouholetý přítel, vysokomýtský loutkář Jan Havel a přivezl nám pěkný dárek: několik pohádkových kulis, které jistě brzy použijeme při některé inscenaci. My jemu zase poskytujeme některé texty námi hraných her.

             - v prosinci 2013 oslavili svá životní jubilea dlouholetí smiřičtí loutkáři Milan Motyčka st. a Libuše Zemková.                                                                      

2014


 

            - v téměř jarním počasí 19. ledna přišla do loutkového divadla rekordní návštěva 137 platících diváků. Představení Kašpárek a ježibaba plné komediálních zápletek, písniček a loutkových kouzel mělo velký ohlas a vysloužilo si od řady dospělých návštěvníků slova chvály a uznání. Děti přes velký počet byly klidné, dobře reagovaly, zřejmě se bavily a při zpěvu čarodějnice se k ní přidávaly, protože se před představením její písničku s chutí naučily. Již teď uvažujeme o repríze pro děti a o zvláštním představení pro dospělé ( účastníci podobného představení na jaře 2012 se ptají po jeho pokračování ) pravděpodobně v dubnu. Na inscenaci se podíleli: režie Jaromír Sladký, dram. úprava Jiří Zahálka, scéna Slávek Pelant, klavír Markéta Kočí, světla Milan Motyčka st., zvuk Květoslav Menger. Dále hráli Miluše Černá, Stanislava Klimešová, Věra a Zdeněk Kloučkovi, Milan Motyčka ml., Jiří Řízek, Jan Suchánek, Iva Trnečková, Libuše Zemková, Tomáš Zemek ( vedoucí souboru  ) a dětští členové Honzík Kočí, Filip Menger, Denisa Motyčková, Honzík Suchánek.

 

            - představení O pejskovi a kočičce dne 2. února bylo opět  velmi pěkně navštíveno, prodáno bylo 107 vstupenek. Přítomny byly i velmi malé děti a řada diváků přijela i z větší vzdálenosti. ředstavení uvedl svou říkankou Kašpárek - Filípek a poté se děti naučily zpívat písničku Pejska a Kočičky, kterou při představení zpívaly s loutkami. Obvyklý ohlas měly akce mytí podlahy, praní, sušení i snášení hraček pro nalezenou panenku a také pečení dortu. Hrálo se s novými loutkami. Na začátku trochu zlobilo náhradní zvukové zařízení, které nahradilo vysloužilý zesilovač. Na příštím představení bude snad sloužit už nový, provozovatel divadla městský úřad to přislíbil. Nedělní inscenace vycházela z předchozích (hraje se už od r. 1959). Režíroval ji Jiří Zahálka, který roli Pejska hraje od samého počátku. Dále účinkovali:  M. Černá, St. Klimešová, Věra a Zd. Kloučkovi, Květoš a Filip Mengrovi, Milan st.. a Deniska Motyčkovi, J. Sladký, J. Suchánek st. a L. Zemková.


            - představení Perníkové chaloupky  16. února bylo opět velmi dobře navštíveno, prodalo se 127 vstupenek. Mezi diváky bylo hodně lidí ze širokého okolí. Zřejmě k tomu přispívají i naše webové stránky, opakují se na nich dotazy k představení. Třebaže v hledišti bylo hodně malých dětí, bylo diváctvo pozorné a reagovalo na dění na jevišti, zejména na vtipný dialog dědka s tetičkou předstírající nedoslýchavost. K vlastní pohádce byly připojeny výstupy dvou varietních loutek - cyklisty a dupáka. Ten však svou exhibici nemohl dokončit, protože nevydržela hlavní vodicí niť. I tak obě loutky měly velký ohlas. Před pohádkou tentokrát nevystoupil Kašpárek - Filípek, byl nemocný. Obrázky v hojném počtu proto vybraly dětské členky souboru. Diváci si tentokrát zazpívali písničku Měla babka čtyři jabka. Při představení bylo poprvé použito nového zesilovače, který díky městskému úřadu nahradil starý už nefunkční.

Na  představení a jeho přípravě se podíleli: Mil. Černá, Sl. Klimešová, V. a Zd. Kloučkovi, M. Motyčkové ml. a st., J. Řízek, J. Sladký (režie a zvuk), J. Suchánek, I. Tnečková, J. Zahálka, L. a T. Zemkovi a dětští členové souboru Deniska a Nikolka (mluvila Mařenku) Motyčkovy, Honzík Suchánek (Jeníček) , Růženka Hlaváčková (poprvé vodila kozu).


        - nedělního odpoledního představení Sůl nad zlato   16. března se zúčastnilo 101 platících diváků, mezi nimi opět řada návštěvníků ze širokého okolí. Reakce dětí i četných dospělých byla příznivá, hra se líbila. Před představením dostal Kašpárek-Filípek nebývale velké množství výkresů či skládanek a za to dětem přednesl říkanku, kterou jako obvykle zrýmoval jeho tatínek zvukař, však také jemu děti zatleskaly. Jako host se na nás přijel podívat náš přítel loutkář Havel z Vysokého Mýta a nepřijel s prázdnou, přivezl nám fotky, které pořídil při své poslední návštěvě u nás  - na mikulášském představení Honzy Pecivála.

V pohádce účinkovali: Slávka Klimešová, Věra a Zdeněk Kloučkovi, Markéta Kočí (poprvé jako mluvička), Květoš Menger, Milanové Motyčkové otec a syn, Jiří Řízek, Jaromír Sladký (režie), Jan Suchánek st., Jiří Zahálka, Libuše a Tomáš Zemkovi a dětsští členové souboru Jan Kočí, Filip Menger, Denisa Motyčková, Jan Suchánek ml.


            - na závěr sezony jsme zařadili reprízu úspěšné Žáčkovy pohádky Kašpárek a ježibaba, kterou jsme hráli na podzim. Návštěva v pátek 13. dubna byla proti minulým představením sice trochu slabší - 52 platících diváků, ale na to, že to byla repríza a ještě k tomu v plně jarním počasí, byla docela slušná. Nejvzdálenější návštěvníci byli z Milovic (střed. Čechy) a z Týniště n. O. Děti na situace ve hře reagovaly a některé si i zazpívaly písničku ježibaby, kterou se naučily před představením. Novinkou bylo, že živý Kašpárek - Filípek nevystoupil s říkankou jen před představením, ale s epilogem také v závěru.

Na přípravě i na vlastním představení se podíleli: M. Černá, St. Klimešová, V. a Zd. Kloučkovi, M. Kočí (klavír), Kv. Menger, M. Motyčkové sen. a jun.,J. Řízek, J. Sladký (režie), J. Suchánek, I. Trnečková, J. Zahálka (úprava textu), L. a T. Zemkovi (vedoucí souboru) a dětští členové souboru J. Kočí, F. Menger, D. Motyčková, J. Suchánek. Hrálo se ve scéně, kterou navrhl a spolurealizoval Sl. Pelant.

 


            - v pátek 9. května večer jsme sehráli Žáčkovu pohádku Kašpárek a ježibaba pro dospělé publikum. Kolem 40 přítomných se při jejím sledování dobře bavilo. Text byl místy mírně upraven narážkami na některé současné události a dospělí na to vděčně reagovali. Největší ohlas měla písnička čarodějnice s pohybovým náznakem kankánu včetně nezbytného podvazku. O přestávce a po představení využili někteří diváci možnosti posezení při kávě a vínu, loutkářky k tomu připravily malé slané i sladké zákusky. Vstupné bylo dobrovolné, členové souboru část výtěžku zašlou na fond pro obnovení vyhořelého beskydského Libušína. Představení připravili a předvedli stejní účinkující jako v předcházejícím představení pro děti.


BILANCE SEZONY 2013/2014:
Na domácí scéně jsme od října 2013 do května 2014 sehráli 8 představení, která zhlédlo 771 divákú. Ti viděli 6 různých pohádek: Pohádku o zlaté rybce, Honzu Pecivála, Kašpárka a Ježibabu (hrála se třikrát), Povídání o Pejskovi a Kočičce, Perníkovou chaloupku a Sůl nad zlato. Jednou jsme vystoupili na přehlídce v Úpici (Honzu Pecivála tam vidělo asi 160 diváků). Protože máme jednotné vstupné 20 Kč (jeho zvýšení se na návštěvnosti neprojevilo), nevedeme evidenci, kolik diváků bylo dětských a kolik dospělých, odhadem dětí bývají asi dvě třetiny. Na to, že jsme v podzimních měsících kvůli výměně oken několik nedělí nemohli hrát, je počet představení i /návštěvníků úctyhodný. Složení souboru se téměř nezměnilo, 1 dospělý odešel, 2 děti přibyly.

 

 

           - v sobotu 31. května navštívili členové souboru u příležitosti jeho 75. narozenin pana Vladimíra Pospíšila, který již několik let žije v Domově seniorů Pohoda v Humburkách u Nového Bydžova. Jubilantovi blahopřáli představením Pejska a Kočičky. Před hrou vystoupil s gratulační říkankou (autorem jeho otec Květoš Mengr) Kašpárek-Filípek, který v závěru předal oslavenci text říkanky s podpisy všech smiřických loutkářů a jejich společnou fotografií. Vláďa byl očividně dojat a nešetřil díky. Hrálo se v tamní jídelně před asi 30 diváky, jimiž byli klienti domova a jeho pracovnice s několika svými dětmi. Po představení jsme se svým dlouholetým spolupracovníkem poseděli (připravil k tomu pohoštění) a pobavili se s ním.

 

           - v neděli 1. června soubor dvakrát sehrál Povídání o Pejskovi a Kočičce v rámci tamních slavností v mandlu vedle vratibořického mlýna.Původně se mělo hrát venku, ale kvůli chladnému větru bylo místo vystoupení změněno. Děti do 10 let měly vstup zdarma, a tak je známo, že platících bylo 60.  V sobotním  i obou nedělních představeních došlo ke změně v obsazení postavy Pejska. Poprvé od premiéry v roce 1959 ho nemluvil Jiří Zahálka (byl na zájezdu), ale Míra Sladký.Hudební doprovod v neděli (také poprvé) zařídila na klávesy Lenka Zemková. Dále účinkovali: vodiči Jan Suchánek a Zdeněk Klouček, mluviči Slávka Klimešová, Věra Kloučková a Líba Zemková, technická spolupráce otec a syn Motyčkové, Květoš Menger, Tomáš Zemek a živý Kašpárek Filip Menger.
 

 

        - ve druhém letošním čísle čtvrtletníku Královéhradecký zpravodaj seniorů vyšel článek Loutkové divadlo ho provází životem, který je věnován našemu spolupracovníkovi Jiřímu Zahálkovi. Autorkou článku je redaktorka časopisu Ludmila Hovorková, jež do smiřického divadélka zavítala poprvé v 70. létech jako účastnice tehdejších loutkových svozů, a to z Rožnova, kde bydlela. Před několika týdny byla v našem divadle znovu, avšak teď jako babička doprovázející svou vnučku přijela ze svého bydliště v Hradci Králové.

Loutkové divadlo ho provází životem

Jiří Zahálka (1933) je Hradečák, ale narodil se ve známé učitelské rodině ve Smiřicích. Jako jeho otec i on se věnoval učitelství, z učitelského prostředí pocházela a výbornou učitelkou byla jeho manželka Ivona a "geny" nezapře ani jejich dcera Iva. Otec Jiřího, Petr Zahálka, založil při sokolské jednotě ve Smiřicích v roce 1926 dnes už proslulé loutkové divadlo. Když bylo Jiřímu deset roků, tatínek ho začal brát s sebou v neděli již dopoledne, aby s dalšími žáky ze školy stavěli jeviště pro odpolední představení. A tak se z malého diváka stal členem souboru, kterému bez přestávky zůstal věrný, i když se přestěhoval do Hradce Králové.

Loutky jsou jeho životní vášní. Čas a píle z něho udělaly respektovaného loutkáře, jenž propaguje nové loutkářské postupy. Psal o loutkovém divadle články, byl v něm hercem, dramaturgem či režisérem. Je autorem pohádky Kašpárek  a drak (2011) a tentýž rok mu byl udělen Zlatý odznak J. K. Tyla za dlouholetou práci pro loutkové divadelnictví. Letošní zimní sezona ve smiřické "Malburgově vile" v Palackého ulici květnem skončila, ale loutkoherci, a s nimi Jiří Zahálka, budou hrát od října pro malé vděčné diváky znovu. Mezi nimi ze Smiřic a blízkého okolí pravidelně v hledišti sedávají i malí Hradečánci. Do stejného divadélka chodili za "velkými" loutkami (marionetami) i mnozí rodiče a prarodiče. Jako tenkrát jsou na repertoáru klasické pohádky a přibyly další hry, které si soubor upravuje.

Jiří uvádí představení. Nezapře v sobě kantora s dětmi vede dialog, často si společně zazpívají písničku. Dětičky mu nadšeně odevzdávají kresby, které jsou pak vystaveny. V hledišti zhasne lustr a opona se zvedá.. Jiří nenápadně přejde k hrajícím loutkám, protože jedné z nich propůjčuje svůj hlas.

       

                 - v  léítě funkce vedoucího souboru v červenci odstoupil po 16 letech Tomáš Zemek.

        

              - v pátek 5. září se loutkáři sešli, aby po odstoupení dosavadního principála vybrali jeho nástupce. Nejprve zvolili tříčlenné vedení ve složení Věra Kloučková, Jaromír Sladký a Jan Suchánek. Posledně jmenovaného poté zvolili novým vedoucím loutkového divadla a souboru. V pondělí 8. září došlo na městském úřadě za účasti smiřického starosty ing. Luboše Tuzara a Věry Kloučkové  k oficiálnímu předání divadla do péče nově zvolenému principálovi Janu Suchánkovi.

Jan Suchánek pochází z loutkářské rodiny, do divadla začal chodit se svými rodiči Janem a Jaroslavou už v dětství roku 1981. Postupně se zapojoval do pomocných prací při představení a brzy začal vodit loutky. Vypracoval se ve výborného vodiče nejen Kašpárka, ale i ostatních marionetových i maňáskových loutek. Průběžně se podílí na všech technických pracích při přípravě představení a také na údržbářských a zvelebovacích činnostech v divadle. Do loutkového divadla chodí hrát (vodí loutky) také jeho syn.

 

        - v sobotu 13.září se zástupce souboru Jaromír Sladký zúčastnil výroční konference SAL (Skupina amatérských loutkářů) v Praze


           - na začátek sezony jsme nacvičili pohádku Ludmily Tesařové Vodníkova Hanička. Sehráli jsme ji první říjnovou neděli 5. října. Dostavilo se téměř 50 diváků. Představení mělo plynulý průběh a obvyklé bylo také  vystoupení živého Kašpárka i společný zpěv Holky modrooké před ním. Na přípravě i provedení hry se podíleli: Miluše Černá, Věra a Zdeněk Kloučkovi, Markéta Kočí, Květoš Menger, Milan Motyčka  ml. a st., Jaromír Sladký (režie), Jan Suchánek, Iva Trnečková, Jiří Zahálka a dětští členové souboru Růžena Hlaváčková, Jan Kočí, Daniela Koubová (poprvé), Filip Menger, Denisa a Nikola Motyčkovy, Jan Suchánek ml.


        - Kašpárek kuchařem nazval oznámení o představení konaném 9. listopadu redaktor Mladé fronty. Pozměnil tak původní název první části dvojpohádky, který zní KAŠPÁREK VAŘÍ ŽIVOU VODU. Kolem stovky přítomných diváků, mezi nimiž usedl oproti jiným představením větší počet dospělých, se bavilo a zapojovalo do hry. Vlastnímu představení předcházelo představení skutečné basy, které zajistila naše hudebnice Marketa Kočí, a samozřejmostí se už stalo vystoupení živého Kašpárka, společný zpěv písničky, tentokrát známé Stála basa u primase, jakož i předání  - v neděli nezvykle vysokého počtu - obrázků Kašpárkovi a odměny jejich malým autorům. Samotné představení proběhlo vcelku plynule. Na jeho přípravě a provedení se podíleli Mil. Černá, Stan.Klimešová, V. a Zd. Kloučkovi, M.Kočí, Kv. Menger, Mil. Motyčka ml. a st., J. Řízek, Jar. Sladký (režie), I. Trnečková, J. Zahálka a poprvé také Klára Skalová ( v roli hlasové představitelky čarodějnice Mrákavy).


        - v neděli 7. prosince byla na programu začátkem prosince už tradiční pohádka O perníkové chaloupce (Ludmila Tesařová, úprava Jiří Zahálka). Představení, v němž se výrazněji prosadili mladí vodiči hlavních dětských postav (Jan Suchánek ml. a Denisa Motyčková), mělo plynulý průběh a se zájmem a v klidu ho sledovalo přes stovku diváků, kteří byli obdarováni zdobenými perníčky z perníkové chaloupky (vyrobila je Věra Kloučková). Po představení mezi děti přišel Mikuláš s andělem Růženkou a čerty Deniskou a Nikolkou a vyslechl od dětí řadu různých říkanek a písniček. Poté si všichni  společně přeříkali oblíbenou říkanku Mikuláš ztratil plášť a zazpívali koledu Nesem vám noviny.

 

 

 2015


            - v neděli 8. února  v 11 hodin začal na pravidelný  pořad Východočeské výlety.  Tentokrát byl věnován výletu do Smiřic. Redaktor Peška nejprve navštívil zámeckou kapli, poté se byl podívat na Oboru, zavítal do psího útulku a návštěvu zakončil v loutkovém divadle. Jeho průvodcem a informátorem byl Jiří Zahálka. Vlastní návštěva se uskutečnila ve středu 5. 2. za poledne a trvala asi  3/4 hodiny. Její rozhlasové zpracování trvalo necelých 5 minut. Redaktor se zajímal o historii, ale hlavně o současnou tvář loutkového divadla, tj. o loutky, o scény, o soubor i o návštěvníky. Do sestřihu zařadil také kratičkou ukázku: písničku Ponocného z právě nacvičované Popelky. Rozhovor o LD je možno vyhledat v archivu pardubického rozhlasu a stručná informace i s dvěma fotografiemi je uvedena také na jeho webu .


            - v neděli 1. března se po čtyřech týdnech náročných příprav dočkala premiéry naše nová úprava (hlavně zestručněná) Zdeňkem Skořepou pro loutky zveršované pohádky POPELKA.  Premiérové představení sledovalo více než sto platících diváků. Vlastnímu představení předcházelo vystoupení Kašpárka Filipa i společné zpívání. Při něm se děti i dospělí naučili zjednodušený text i melodii písničky Jedno zrnko popela, jedno zrnko hrachu , jež byla složena k filmovému zpracování pohádky.Úpravu textu pořídil a režii měl Jiří Zahálka, písničky na klavíru doprovázela Markéta Kočí. Hlavní roli  ztvárnila Stanislava Klimešová (vodič Jan Suchánek st.), Knížete představoval Jaromír Sladký (Zdeněk Klouček). Za Holoubky mluvily nejmladší "členky" souboru Karolínka Bartolšicová a Jitka Suchánková, obě hrály poprvé a text se musely naučit zpaměti, protože rychlé čtení jim ještě nejde.  Poprvé si zahrála i školačka Anička Antonínová, a to jako Psíček. Kromě jmenovaných se na přípravě i provedení představení podíleli: Miluše Černá, Věra Kloučková, Jan Kočí, Filip a Květoslav Mengerové (zvuk), Deniska a oba Milanové Motyčkovi, Jiří Řízek, Jan Suchánek ml. a Klára Skalová.

O představení informoval deník MF DNES, který ke zprávě přetiskl barevný plakát, jejž v 60. letech vytvořil tehdejší výtvarník LD Eduard Nebeský. Tento plakátek v mírně upravené podobě byl rozeslán také jako pozvánka na nedělní představení.


              - v neděli 22. března jsme znovu uvedli Kalibovu úpravu Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka. Hra určená i nejmenším dětem tradičně zabrala a 90 platících diváků se při ní dobře bavilo. Po tradiční Kašpárkově říkance, převzetí namalovaných obrázků i společném zpěvu písničky Kočka leze dírou mělo představení nerušený průběh. Snad jedinou nesnází bylo, že mezi aktéry představení nebyl žádný kuřák, a tak při kouření kamen a poté upečeného dortu musela vypomoci jedna dobrovolnice z řad diváků, ač ani její vyhledání nebylo jednoduché. Ani mezi diváky (dospělými) se totiž  nikdo ke kuřáctví nehlásil. Na přípravě a provedení představení se podíleli: Anička Antonínová, Miluše Černá, Věra a Zdeněk Kloučkovi, Filip a Květoš Mengrové, Denisa a Milani Motyčkovi, Jaromír Sladký, Janové Suchánkové, Jiří Zahálka (režie).      

              
               - v neděli 29. března v 15 hodin jsme uvedli v Novém Městě nad Metují v rámci tamní přehlídky maňáskovou úpravu  Povídání o pejskovi a kočičce od Josefa Čapka. Náš soubor má tuto taškařici na repertoáru už od roku 1959. Za tu dobu vytvořila počtem repríz i diváků souborový rekord. Hráli jsme ji na všelijakých přehlídkách (místních i celostátních), na mnoha zájezdech do různých míst, škol, letních táborů  či na společenské a zábavné akce (naposledy loni v červnu na dětském dnu v Ratibořicích). Dva obrazy z ní tvořily také součást našeho programu při zájezdu do Itálie na počátku roku 1962, tam jsme je prezentovali v Modenně v divadelní budově srovnatelné s naším pražským Národním, ale svou kapacitou ho ještě předčící. Je zajímavé, že figurky Pejska a Kočičky  na jevišti, kde normálně excelují operní pěvci a pěvkyně, bylo vidět i z nejzažší galerie.  Novoměstské představení se uskutečnilo v malém sále tamějšího společenského domu, v němž je i promítací sál pro 70mm filmy. Pořadatelé očekávali obvyklou návštěvu, která bývá kolem 40 osob, ale nakonec se jich dostavilo bez tří 100. Hra měla u dětí i dospělých velký ohlas a pořadatelky si předběžně vyjednávaly naši návštěvu i za rok.  Zájezdu i vlastního představení se zúčastnili shodní loutkáři jako před týdnem ve Smiřicích. Kočičku tentokrát odmluvila její stálá představitelka Stanislava Klimešová (před týdnem byla na dovolené) a za Panenku plakala a  mluvila Věra Kloučková.


            - v neděli 19. dubna se před divadelními prázdninami Kašpárek rozloučil s dětmi opakovanou pohádkou Ludmily Tesařové Vodníkova Hanička. Přes pěkné jarní počasí navštívilo reprízu uvedené hry (její premiérou jsme letošní sezonu v říjnu otvírali) na 70 diváků. Představení mělo obvyklý průběh včetně vystoupení Kašpárka, odměnění malých výtvarníků a společného zpěvu Holky modrooké. Jedinou změnou bylo to, že úspěšnou moderátorkou tohoto úvodního dění byla poprvé Věra Kloučková. Kromě ní se přípravy a provedení posledního letošního představení zúčastnili: Mil. Černá, Stan. Klimešová, Zdeněk Klouček, Mark. Kočí (klavír), Kv. Menger (zvuk), Mil. Motyčka otec (světlo) a syn, J. Řízek, Jar.Sladký (režie), J. Suchánek (vedoucí LD) a děti A. Antoníčková, J. Kočí, F. Menger, Den. Motyčková a J. Suchánek ml.


BILANCE SEZONY 2014/2015: 

Od října 2014 do dubna 2015 jsme uvedli 6 různých her v 8 představeních. Jedno z nich bylo uvedeno na zájezdu (Nové Město n.M.). Do hlediště zavítalo téměř 700 diváků.  Na přípravě a provedení představení se podílelo 14 dospělých a kolem 5 dětských členů souboru.

            -  v létě bylo vymalováno hlediště. 
            - zahajovacím představením letošní jubilejní 90. sezony byla  11. října  pohádka Václava Říhy Dvě Maričky. O posvícenské neděli se na ní sešlo 65 diváků. Představení mělo hladký průběh a u diváků příznivý ohlas. Jako nové loutkářky se v něm uvedly paní Eliška Hejmanová (technické práce) a Alena Mengerová (hlasová představitelka Šotka). Kromě nich se na loutkovém odpoledni podíleli: Miluše Černá (hlas princezny Maričky), Stanislava Klimešová (hlas ševcovy Maričky), Zdeněk Klouček (vodění, technika), Věra Kloučková (hlas Chůvy), Markéta Kočí, Květoslav Menger (zvuk), Milan Motyčka ml.(vodění), Milan Motyčka st. (světlo), Jiří Řízek (hlas Pocestného), Klára Skalová (hlas Frantíka), Jaromír Sladký (režie, hlas Ševce a Kuchaře), Jan Suchánek (vodění, technika),  Jiří Zahálka (hlas Krále) a junioři Růžena Hlaváčková, Jan Kočí, Denisa a Monika Motyčkovy, Jan Suchánek ml. (všichni vodění) a Filip Menger (živý Kašpárek).

            - v neděli 25. listopadu se na Povídání o pejskovi a kočičce (dle Josefa Čapka napsal Jiří Kaliba) přišlo podívat 108 platících diváků. Bylo mezi nimi neobvykle hodně  malých dětí ve věku do 3 let. Přesto hlediště sledovalo dění na jevišti vcelku pozorně a dobře se bavilo. Úvodní pohovor s dětmi za přítomnosti živého Kašpárka (Filipa Mengera) i společný zpěv písničky vedla Věra Kloučková. Na představení se dále podíleli: Miluše Černá (pokladna a bufet), Eliška Hejcmanová (úprava loutek), Stanislava Klimešová (hlas Kočičky), Zdeněk Klouček (vodič Pejska), Věra Kloučková (hlas panenky), Květoš Menger (zvuk), Milan Motyčka (světlo), Jaromír Sladký (Zlý pes a tech. pomoc), Jan Suchánek (vodič Kočičky), Jiří Zahálka (režie, hlas Pejska, hud. doprovod) a junioři Denisa Motyčková  a Jan Suchánek ml. (tech. pomoc).

              - na vystoupení na přehlídce v Libáni dne 14. listopadu (80 platících diváků) uvedli jsme známou pohádku O perníkové chaloupce ve vlastní úpravě textu Ludmily Tesařové. 

               - v neděli 6. prosince jsme ji zahráli na domácí scéně ve Smiřicích. Stejně jako v předchozích letech přilákala velký počet diváků (114 platících), kteří se dobře bavili, zejména při známém dialogu "perníkového" Dědka s nahluchlost předstírající Tetkou. Stejně jako v Libáni představení uváděla a s dětmi si zazpívala píseň o babce, která měla čtyři jab´ka, Věra Kloučková. Se živým Kašpárkem (Filip Menger) vybrali od dětských kreslířů rekordních 38 výtvorů.

Představení mělo plynulý průběh a bylo významné tím, že se v něm úspěšně uplatnili mladí vodiči Mařenky (Denisa Motyčková), Jeníčka (Honzík Suchánek), pejska (Jenda Kočí) či kozy (Nikola Motyčková). Na představení se dále podíleli: Miluše Černá (Bába), Stanislava Klimešová (Tetka), Věra Kloučková (pejsek), Alena Mengerová (Jeníček), Jiří Řízek (Dědek), Klára Skalová (Mařenka), Jiří Zahálka (Tatínek), Zdeněk Klouček, Jan Suchánek, Milan Motyčka ml. (příprava loutek či vodění), Květoš Menger (zvuk), Milan Motyčka st. (světlo), Eliška Hejcmanová, Markéta Kočí a jun. Růženka Hlaváčková. Režii měl Jaromír Sladký. Stojí za připomenutí, že před představením bylo nutno znovu převázat loutky, které pro vystoupení v Libáni měly zkrácenu délku nití. O obojí převazování se zasloužil principál Jan Suchánek. Po vlastní pohádce mezi děti přišel (Jiří Zahálka), andílek Danielka a čerti Denisa, Nikola a Růžena. Několik dětí předneslo mikulášskou básničku, všechny si s Mikulášem zazpívaly koledy a poté následovala nadílka. Na balíčky sladkostí  věnoval peníze zřizovatel divadla  - městský úřad, tomu proto přítomní zatleskali. Před odchodem pak byly děti obdarovány perníčky z perníkové chaloupky (pekla Markéta Kočí, zdobila Věra Kloučková).    

                                                        

2016

                                                                            

            - v neděli 6. března byla na programu pohádka s Kašpárkem Ostrov splněných přání (V. Cinybulk). 79 evidovaných diváků bylo zaujato Kašpárkovým dobrodružstvím a jeho zápasem s ježibabou a piráty o modrou perlu. Soubor připravil hru v obvyklém složení, po delším čase se do hry zapojily Katka a Terezka Sladkých. Po představení děti využily možnosti kontaktu s loutkami v zákulisí a někteří tatínci tam pořizovali foto či video záznamy ještě dlouho po konci hry.Inscenaci režíroval Jaromír Sladký, hudbou doprovázela Markéta Kočí, inspici měla Katka Sladká. Hlasem loutky oživovali: St. Klimešová (Kašpárek), M. Kočí (Ježibaba), Al. Mengerová (Kormidelník Sam), J. Řízek (Kapitán pirátů), J. Sladký (Duch moří a Duch modré perly), J. Zahálka (Rybář). Pohyby jim dodávali: Zd. Klouček (Rybář), J. Kočí (Kapitán), M. Motyčka ml. (Ježibaba ), M. Motyčka st. (Kormidelník), D. Motyčková (Duch), J. Suchánek ml. (Kašpárek). Světlo a efekty: M. Motyčka st, zvuk: Květoš Menger. Na představení se dále podíleli: M. Černá, El. Hejcmanová, V. Kloučková, Ter. Sladká, J. Suchánek st., Růžena Hlaváčková a Nikola Motyčková.

            - ve čtvrtek 24. března odvysílala Česká televize v pořadu Zprávy z regionů na ČT 1 reportáž z chrudimského Muzea loutkářských kultur. V době natáčení pořadu byl v muzeu na prohlídce náš mladý loutkář Jenda Kočí. Reportér ho oslovil, jestli by si troufl vodit loutku Hurvínka, a byl velice překvapen, když mu Jenda odpověděl, že klidně, protože loutky vodí ve Smiřicích. A tak se v televizi objevil krátký záběr smiřického loutkovodiče, jak hraje s Hurvínkem. Pořad je možno zhlédnout ve videoarchivu ČT 1 , nachází se v závěrečném příspěvku ve výše uvedeném pořadu.

            - v neděli 3. dubna jsme uvedli výpravnou klasickou pohádku Sůl nad zlato, již pro loutky upravil Bedřich Svatoň. Zřejmě kvůli krásnému jarnímu počasí byla návštěva slabší, představení zhlédlo necelých 40 diváků. Ti však sledovali hru se zaujetím a dospělí se netajili spokojeností. Na inscenaci režírované Jaromírem Sladkým se podílel téměř celý soubor.  Svými hlasy postavy oživili Miluše Černá (Vousáč), Stanislava Klimešová (Vládkyně podzemí), Věra Kloučková (Maruška), Markéta Kočí (Zlata), Alena Mengerová (Holobrádek), Jiří Řízek (Pocestný, Ondřej), Klára Skalová (Drahuna),  Jar. Sladký (Kuchař), Jiří Zahálka (Král). O pohyb loutek se postarali Zdeněk Klouček (Kuchař, Vládkyně podzemí), Jan Kočí (Král, Holobrádek), Milan Motyčka ml. (Pocestný, Drahuna), Milan Motyčka st. (Ondřej), Denisa Motyčková (Maruška), Jan Suchánek ml. (Vousáč, Zlata) a nový vodič junior Petr Jireš (Had). Dále se na představení podíleli Jan Suchánek st. (organizace), Kateřina Sladká (inspice), Květoš Menger (zvuk) a Filip Menger (živý Kašpárek). O světelné efekty se staral Milan Motyčka st.


            - v neděli 17. dubna jsme ukončili sezonu reprízou Kainarovy Zlatovlásky, jež byla nacvičena k 90. výročí našeho dfivadélka. Hra měla opět příznivý ohlas, přihlíželo jí 53 platících diváků a četní hosté. Zvlášť vřele byl přivítán náš nedávný spolupracovník, výtvarník Slávek Pelant, jehož kulisy hradu a předhradí byly v inscenaci použity. O dva dny dříve v pátek 15. dubna jsme tuto hru předvedli i pro dospělé diváky, přišlo jich ke třiceti a také oni se dobře bavili. Po představení někteří poseděli s loutkáři v předsálí. V obou představeních bylo složení účinkujících stejné jako při premiéře.

 

BILANCE SEZONY 2015/2016
V uplynulé sezoně jsme sehráli 6 různých her v 11 představeních, z nich 1 na přehlídce v Libáni. 2 představení uvedly v našem divadle spřátelené soubory (Maminy Jaroměř, Úpice). Naše představení zhlédlo 762 evidovaných diváků a kromě nich četní hosté a příbuzní účinkujících, takže celkový počet návštěvníků se přiblížil tisícovce. Na přípravě a provedení představení se během sezony podílelo 16 dospělých, 5 juniorských a 6 dětských loutkářů.


           -  divadelních prázdnin jsme využili k rekonstrukci jevištního osvětlení včetně rozvodů elektřiny. Provedení rozvodů bylo svěřeno odborné firmě. Naši muži pravidelně každý pátek a někteří také v pondělí nejprve demontovali staré zařízení a postupně dávali dohromady nové. Nejvíce práce jim dalo piplavé zapojování mnoha desítek drátů do nové rozvodné skříně a ovládacího pultu. Ale teď už všechno ladí - a svítí. Dík za to patří Zdeňku Kloučkovi, Milanům Motyčkům (zejména staršímu), Květoši Mengerovi, Jaromíru Sladkému, Danu Gilovi a hlavně Janu Suchánkovi, který to vše jako správný principál řídil a zařídil.Nelenošily ani ženy, ty se věnovaly především úklidu po řemeslnících, ale také generálnímu číštění sálu i předsálí včetně oken.


            -v neděli 16. října byla zahájena 91. sezona smiřického divadélka. Byla uvedena naší úpravou pohádkové hry Václava Říhy Dvě Maričky. Zhlédlo ji 75 platících diváků a podílel se na ní shodný kolektiv jako před rokem, kdy jsme ji premiérovali. Poprvé se do hry zapojila renovovaná osvětlovací technika a osvědčila se. Režii měl Jaromír Sladký (svým hlasem také Kuchař a Švec Šídlo). Dále účinkovali vodiči: Zdeněk Klouček (Švec Šídlo, Komorná), Honzík Kočí (Král, Šotek, Frantík), Milan Motyčka st. (Pocestný a také osvětlovač), Nikola Motyčková (Marička Šídlová), Jan Suchánek ml. (Kuchař), Jan Suchánek st. (Marička princezna), Jitka Suchánková (Pes). Hlasy postavám propůjčili: Miluše Černá (Komorná Nána), Stanislava Klimešová  (Marička Šídlová), Věra Kloučková (Pes a také úvod představení v sále), Markéta Kočí (Marička princezna), Jiří Řízek (Pocestný), Jiří Zahálka (Král) a děti Kája Bartolšicová (Šotek) a Petr Jireš (Frantík). Zvuk obstarával Květoš Menger. Na představení se dále podíleli Milan Motyčka ml., Tereza Sladká, Filip Menger (také jako "živý" Kašpárek), Alena Mengerová a Klára Skalová.


            - od nové sezony se platí vstupné ve výši 25,- Kč.


            - v neděli 23.října na pozvání tamního loutkářského souboru jsme v Úpici  v rámci loutkové přehlídky uvedli pohádku Dvě Maričky (v úpravě podle Václava Říhy). Sehráli jsme ji dvakrát, ve 14 hodin (43 platících diváků) a v 16 hodin (40). Hrálo se v nedávno dokončeném loutkovém divadle,vzdáleně připomínajícím naše smiřické - také ono je umístěno v přízemí bývalé továrnické vily. Protože v Úpici mají pouze zadní vodičskou lávku a k tomu trochu kratší vedení loutek, museli jsme svoje loutky převázat a pohyb loutek po jevišti přizpůsobit možnostem jednolávkového vedení. Dekorace jsme použili úpické. Na představení se podílel soubor ve skoro stejném složení jako před týdnem ve Smiřicích, pouze za Šotka promlouvala Alena Mengerová.

            - v souvislosti s 90. výročím našeho divadla vyšly v některých novinách a publikacích články o smiřických loutkách a loutkářích. Nejzasvěcenější uveřejnil ve svém prvním letošním čísle odborný loutkářský čtvtletník LOUTKÁŘ pod názvem "Kainarovou Zlatovláskou oslavili smiřičtí loutkáři devadesátiny souboru". Jeho obsahem je rozhovor redaktora Michala Drtiny s principálem souboru Janem Suchánkem pořízený při osobní účasti autora na slavnostním představení v únoru. Článek je doprovozen fotografií z inscenace. Totožný článek uveřejnila letos na jaře také Divadelní hromada (zprabvodaj amatérských divadelníků a loutkářů ve východních Čechách).

            - v neděli 13. listopadu jsme znovu uvedli dramatizaci známé knížky Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce. Na scénu ji uvádíme každoročně už od roku 1959, kdy jsme za ni na přehlídce v Praze dostali druhou cenu.  A o každé představení bývá velký zájem, nejinak tomu bylo i tentokrát: u pokladny si zaplatilo vstupné 129 diváků, takže hlediště doslova "praskalo ve švech".  Hodně návštěvníků však přišlo až krátce před 14. hodinou, takže se v šatně a u pokladny dost dlouho ve frontě čekalo. Začátek představení se proto skoro o čtvrthodinu zdržel. To ale na dobrou náladu diváků nemělo vliv. Velký počet byl také malých výtvarníků, kteří  Kašpárkovi přinesli obrázky. Na vlastním představení, režijně připraveném Jiřím Zahálkou, se podílel už sehraný kolektiv loutkářů. Maňásky vodili Zdeněk Klouček (Kočička), Jan Suchánek st. (Pejsek) a Jaromír Sladký (Zlý pes), mluvili za ně Stanislava Klimešová (Kočička), Jiří Zahálka (Pejsek a také hudební doprovod) a Kája Bartolšicová (Panenka). Dále spolupracovali Květoš Menger (zvuk), Milan Motyčka st. (světlo), Milan Motyčka ml. a Klára Skalová. Kašpárkem na předscéně byl Filip Menger, provozní záležitosti zajišťovaly Miluše Černá a Katka a Terezka Sladkých.

 

            - jako každoročně kolem svátku Mikuláše jsme 4.  prosince uvedli upravenou pohádkovou hru Ludmily Tesařové O perníkové chaloupce. I letos byla spojena s nadílkou, již obstarali živí andílek, čert a Mikuláš. O letos bohatší dárkové pytlíky se svými příspěvky zasloužily Městský úřad Smiřice a jako sponzor společnost SV METAL. Představení sledovalo 117 platících diváků, mělo plynulý průběh. Za režie Jaromíra Sladkého se na něm podíleli jako  vodiči Zdeněk Klouček, Jenda Kočí, Milan Motyčka ml., Denisa a Nikola Motyčkovy, Jenda Suchánek a Péťa  Jireš, jako mluviči Mil. Černá, Kája Bartolšicová (poprvé jako Mařenka), Stan. Klimešová, Věra Kloučková, Filip Menger (poprvé jako Jeniček), Jiří Řízek a Jiří Zahálka. O  zvuk se staral Květ. Menger, o světlo Milan Motyčka st. a  o technickou pomoc Jan Suchánek. O zdárný průběh představení se zasloužily také Kat. a Ter. Sladkých. Vlastní hře i tentokrát předcházelo vystoupení živého Kašpárka, jímž poprvé byla Jitka Suchánková.

            - o den dříve v sobotu 3. 11. jsme jako projev díku za sponzorský dar sehráli stejnou pohádku pro zaměstnance společnosti SV METAL a jejich děti. Přítomno bylo kolem dvaceti diváků, kteří také přivítali Mikuláše. Za Jeníčka a Mařenku  v tomto představení mluvily Alena Mengerová a Klára Skalová.

2017

            - v sobotu 7. ledna se v našem loutkovém divadle zastavili k odpočinku po krátké procházce Smiřicemi v mrazivém počasí (-15 C) členové Klubu přátel přírody a památek z Hradce Králové. Stalo se tak již podruhé, neboť si po loňské dobré zkušenosti s naší pohostinností novou návštěvu u nás vyžádali. 19 členů našeho souboru jim předvedlo dvě ukázky z připravované pohádky Míček Flíček. Poté si návštěvníci (rovněž v počtu 19) prohlédli zákulisí a pak se při posezení v předsálí  věnovali vzájemné zábavě i rozhovorům s našimi členy. Nakonec jim ke zpěvu přišel zahrát na harmoniku Pavel Konečný rovněž Královéhradečák. Přítomní hosté si pochvalovali přátelské prostředí  i ochotu smiřických loutkářů. A prý se k nám znovu podívají.

                - v neděli 22. ledna bylo sehráno představení hry Jana Malíka Míček Flíček. Účastnilo se ho 62 platících diváků, kteří se aktivně zpěvem a foukáním zapojili do hry. Poněkud slabší účast byla způsobena zřejmě zvýšenou nemocností a pěkným počasím pro zimní radovánky. Do představení se zapojili téměř všichni členové souboru: Mil. Černá (mluv. Babička), St. Klimešová (m. Míček Flíček), V. Kloučková (m. Voják), Zd. Klouček (vod. Dědeček), Jenda Kočí (v. Míček Flíček, Psík, Voják), Al. Mengerová (m. Drak Mrak), Den. Motyčková (v. Poustevník, Dráček), J. Řízek (m. Dědeček), Ter. Sladká (v. Strážník, Strašák), Mir. Sladký (režie a m. Poustevník), Jan Suchánek (v. Babička), Jenda Suchánek (v. Drak Mrak), J. Zahálka (m. Strážník a doprovod na harmoniku) a děti Kar. Bartolšicová (m. Ptáček), Petr Jireš (m. Strašák a Dráček), Zuz. Motyčková (v. Ptáček a Dráček), Jit. Suchánková (m. Psíček a Dráček). Světlo zajišťoval Mil. Motyčka st., zvuk Dan Gil. Dále spolupracovali:  Mark. Kočí,  Mil. Motyčka ml. a Kat. Sladká. Přivítání obecenstva v sále zajistila Věra Kloučková a živý Kašpárek Fil. Menger.


            - na reprízu Míčka Flíčka dne  5. února   se přišlo podívat 48 platících diváků. Spolu s premiérou tak představení vidělo 110 návštěvníků. Také opakované představení mělo hladký průběh a děti se do něj aktivně zapojily, a to jednak zpěvem (před začátkem se naučily písničku, s níž Dědeček s Babičkou putovali hledat Flíčka), jednak foukáním, jímž pomáhali zahnat papírové draky. Obsazení bylo totožné s premiérovým, pouze Míčka Flíčka vodila Denisa Motyčková. Do technické přípravy představení se zapojil nový člen souboru Petr Aresin. Technickou novinkou uplatněnou v obou představeních bylo kamerové snímání jevištního dění a jeho přenos na obrazovku pod jevištěm. Tam ho mohli sledovat mluviči a lépe tak koordinovat souhru s pohybem loutek. Zařízení svépomocí sestavili členové souboru.

 

            - v neděli 5. března ve 14 hodin jsme sehráli veselou pohádku Jiřího Žáčka  Kašpárek v pekle. Zhlédlo ji 80 platících diváků. Hra měla  plynulý průběh a setkala se s příznivým přijetím. Na jejím uvedení se podíleli vesměs dospělí členové souboru. Za režie Jaromíra Sladkého (též hovořil za Honzu) účinkovali: Mil. Černá (ml. 2. čert), Stan. Klimešová (ml. Lucifer), Zd. Klouček ( v. 2. čert), Věra Kloučková (ml. Kašpárek), Jan Kočí  (v. Král a Lucifer), Mark. Kočí (klavír a ml. Princezna), Mil. Motyčka ml. (v. 3. čert), Den. Motyčková (v. Princezna), J. Řízek (ml. 1. čert), Ter. Sladká (v. 1.čert), J. Suchánek ml. (v. Honza), J. Suchánek st. (v. Kašpárek),  J. Zahálka (melodie písní a ml. Král ). Kašpárkův  prolog a epilog na předscéně obstaral Filip Menger. Světlo: Milan Motyčka st., zvuk: P. Aresin a Dan Gil. Hrálo se na scéně vytvořené Slávkem Pelantem.


           - Smiřický Zpravodaj z června 2016 uveřejnil článek Milana Plška "Kašpárek v Sokole". K roku 1936 se tam váže informace: "Bratr Kafka věnoval divadlu zdařilou loutku slona, kterou sám zhotovil, jako již mnoho pěkných a vtipných věcí pro Kašpárkův inventář. " Tento slon od té doby snad až do přestěhování loutek do nynějších prostor často účinkoval v Kašpárkových přídavcích k některým kratším představením. Jeho "kočím" byl černoušek Bimbo a jejich vystoupení s nečekaným závěrem (nebudeme prozrazovat jakým) bývalo dětmi vždy bouřlivě přijímáno. Za dlouhá léta vystupování slonův kostým dostal na frak, a tak slon odpočíval zastrčen a téměř zapomenut. V posledních dnech se však znovu narodil, Eliška Hejcmanová mu ušila nový oděv, jímž potáhla původní a kupodivu téměř neporušenou kostru. Slon se tedy může chystat na nová setkání s našimi diváky a ti na jeho závěrečné překvapení.

 

            - v neděli 26. března jsme uvedením pohádky Zlatovláska zakončili sezonu nedělních odpoledních představení. Pohádku K. J. Erbena pro loutky zveršoval Josef Kainar a my jsme si ji jen mírně upravili, aby lépe vyhovovala našim podmínkám i dětským divákům. Tuto hru jsme nacvičili k našemu 90. výročí a od její loňské únorové premiéry jsme ji několikrát reprízovali. I přes téměř letní počasí (pro loutky tedy nepříznivé) ji přišlo zhlédnout 71 diváků, z nich 35 (skoro 50 %) bylo dospělých. Nedělní představení připravil i provedl soubor v téměř totožném představení jako vloni. Nově se na něm technicky podíleli Petr Arasin, Dan Gil a Jan  , roli Pejska ztvárnili  Petr Jireš (vodění) a Filip Menger (hlas). Hra měla příznivý ohlas a mnozí dospělí neskrývali svou spokojenost.

 

            - na závěr 91. sezony jsme v pátek 28. dubna večer uvedli pro dospělé pohádku Jiřího Žáčka Kašpárek v pekle. Sledovala ji necelá třicítka návštěvníků, z nichž většina byla mimosmiřických. Přijeli na pozvání jako známí loutkářů. Smiřičáci asi dali přednost současně hranému představení místních ochotníků ve Dvoraně. Naše představení nebylo možno odložit, protože v květnu začne rekonstrukce WC. Páteční představení připravil a provedl soubor ve stejném složení jako při posledním uvedení této hry pro děti, jedinou změnou byl prolog, v němž místo živého Kašpárka (jeho představitel Filip onemocněl) vystoupili na předscéně jeho animátoři na scéně. Hra měla velmi příznivý ohlas, se spokojeností se netajili diváci ani při závěrečné besedě v hledišti, ani při posezení v předsálí.

 

 BILANCE SEZONY 2016/2017:

            V minulé sezoně bylo na repertoáru 5 loutkových her, jež byly předvedeny v 8 představeních, dvě byla uvedena na zájezdu. Zhlédlo je 495 evidovaných diváků, průměr návštěvnosti snižují dvě představení pro užší okruh dospělých diváků. Na činnosti souboru se v průběhu sezony podílelo 20 dospělých a 6 dětských členů souboru.

 

            - v letních měsících 2017 byla v loutkovém divadle provedena přestavba již nevyhovujících záchodů. Staré zařízení bylo odstraněno a nahrazeno novými rozvody vody, odpadů a elektřiny, moderními mísami a mušlemi a také novou dlažbou a obklady. Menší úpravy byly realizovány i v kuchyňce a přilehlé chodbičce.Práce byly provedeny dodavatelsky v režii vlastníka budovy, tedy městského úřadu.Ani členové souboru nezůstali stranou prací, v zákulisí provedli menší úpravu  rozvodu elektřiny.


            - v sobotu 9. září odpoledne jsme vystoupili na místní slavnosti v autokempinku v Mostku u Dvora Králové n.L. Sehráli jsme tam 2 představení, první bylo maňáskové Kočička a Psíček, druhé marionetové. V něm jsme uvedli premiéru pásma výstupů varietních loutek nazvaného Kašpárkův cirkus, jehož scénář s využitím nápadů dalších loutkářů sepsal Jiří Zahálka (ten také spolu s Jar.Sladkým řídili nácvik). Na přípravě a provedení představení se podílelo 13 členů souboru: V. Kloučková, J. Sladký a J.Zahálka (hlasy), Zd. Klouček, J.Kočí, Milani Motyčkové, Ter. Sladká a Janové Suchánkové (vodění a tech. příprava loutek a scény), P. Arasin a D. Gil (zvukový doprovod), E. Hejcmanová (krejčovské práce na loutkách a scéně). Na maňáskovém představení se podílely ještě Mil. Černá a Markéta Kočí. Oběma představením hraným za příznivého počasí na volném prostranství v parku přihlíželo kolem 80 diváků.

 

            - 85 platících diváků 18. října navštívilo naše letošní první představení, kterým byla dvojpohádka Kašpárek vaří živou vodu a O pyšné base. Návštěva byla navzdory pěknému babíletnímu počasí až nečekaně hojná. Představení zaujalo přítomné děti i značný počet dospěých. Na přípravě a provedení představení se podíleli: M. Černá (hlas Ježibaba), St. Klimešová (h. Basa), Zd. Klouček (vodič Hajný), V. Kloučková (uvedení představení a hlas Kašpárek), J. Kočí (v. Ježibaba), F. Menger (v. Čuník Halibuk), M. Motyčka ml. (v. Dobrý čaroděj a Basa), D. Motyčková (v. Medvěd), N. Motyčková (v. Kašpárek), J. Řízek (h. Dobrý čaroděj a Medvěd), J. Sladký (h. Šumař), J. Suchánek ml. (v. Halibuk), J. Suchánek st. (tech. práce), J. Zahálka (h. Halibuk a Hajný). Inspici zajišťovala K. Sladká, světlo M. Motyčka st., zvuk P. Aresin a D. Gil. Režijně hru vedl Jaromír Sladký. K prvnímu letošnímu představení se vztahují i další premiéry. Jako živý Kašpárek na předscéně poprvé vystoupila Kája Bartolšicová, poprvé  byl zvuk zajišťován pomocí nového mixážního pultu, který si loutkové divadlo pořídilo díky dotaci od města a do třetice poprvé byly návštěvníkům k dispozici přes léto  přestavěné toalety.

 

            - v neděli 5. listopadu jsme uvedli loutkovou úpravu známé pohádky  Honza Pecivál. Navštívilo ji 96 platících diváků. Hra měla plynulý průběh a u dětí i dospělých se setkala s příznivým ohlasem. Na představení se podílela většina členů souboru: P. Aresin (zvuk), M. Černá (Máma - hlas), D. Gil (zvuk), St. Klimešová (Princezna -  hl.), Zd. Klouček (Honza - vodění), V. Kloučková (Kašpárek - hl.), J. Kočí ( Máma, Král, Lékař - v.), M. Kočí (Lékař - ml.), M. Motyčka (Posel - v.), M. Motyčka st. (světlo), D. Motyčková (Princezna - v.), J. Řízek (Král - hl.), Kl. Skalová (Posel, Rybka - hl.), J. Sladký (režie, Honza - hl.), J. Suchánek st. (Kašpárek - v.), dále Al. Mengerová, Kat.. a Ter. Sladkých a  děti Jitka, Zuzanka a Karolinka ( hlasy Dětí).   Kašpárkem na předscéně  byla opět Karolina Bartolšicová.

 

            - Na repertoár zařazujeme každoročně oblíbenou maňáskovou komedii Pejsek a Kočička. Letos to bylo 26. listopadu a také tentokrát přitáhla dost diváků. Nebyla jich sice stovka, ale i těch sedm desítek (přesně 68) platících je dost. Za Pejska mluvil Jar.Sladký a vodil ho Zd. Klouček, Kočičku oživovali Sl. Klimešová a Jan Suchánek st., Panenku V. Kloučková. Harmoniku alternoval klavír pod prsty Mark. Kočí. Spolupracovali i další členové souboru.V sobotu 2. prosince jsme zavítali na loutkářskou přehlídku v Libáni u Jičína. Na rozdíl od našich minulých představení hraných marionetami jsme tam předvedli maňáskovou komedii  Pejsek a Kočička. Protože se naše přenosná scéna do hlediště jejich divadélka nevejde, zahráli jsme ji o patro níž ve velkém sále. Vyřešit jsme však museli i jiný problém  - absenci našich muzikantů. Hráli a zpívali jsme proto bez hudebního doprovodu. Stejně jako minulou neděli ve Smiřicích hlavní postavičky odmluvili Jar. Sladký a Sl. Klimešová a odvodili Zd. Klouček a J. Suchánek st. Ke zdaru představení dále přispěli  Petr Aresin, V. Kloučková, Milani Motyčkové, Kat. Sladká.  Zhlédlo je na 40 diváků.

 

              - v sobotu 2. prosince jsme zavítali na loutkářskou přehlídku v Libáni u Jičína. Na rozdíl od našich minulých představení hraných marionetami jsme tam předvedli maňáskovou komedii  Pejsek a Kočička. Protože se naše přenosná scéna do hlediště jejich divadélka nevejde, zahráli jsme ji o patro níž ve velkém sále. Vyřešit jsme však museli i jiný problém  - absenci našich muzikantů. Hráli a zpívali jsme proto bez hudebního doprovodu. Stejně jako minulou neděli ve Smiřicích hlavní postavičky odmluvili Jar. Sladký a Sl. Klimešová a odvodili Zd. Klouček a J. Suchánek st. Ke zdaru představení dále přispěli  Petr Aresin, V. Kloučková, Milani Motyčkové, Kat. Sladká.  Zhlédlo je na 40 diváků.

 

            - v neděli 10. prosince byla tradičně na pořadu pohádka Perníková chaloupka a po ní mezi děti přišel s nadílkou Mikuláš doprovázený andílkem a dvěma čerty. V pohádce účinkovali: K. Bartolšicová (hl. Mařenka), M. Černá (hl. Bába), P. Jireš (p. Pejsek), St. Klimešová (hl. Tetka), Zd. Klouček (pohyb Tatínek a Dědek), V. Kloučková (hl. Pejsek), J. Kočí (p.  Mařenka), F. Menger (hl. Jeníček), M. Motyčka ml. (p. Bába, Tetka), J. Řízek (hl. Dědek), J. Suchánek st. (p. Jeníček), Jit. Suchánková (p. Koza), J. Zahálka (hl. Tatínek). Režie: Jaromír Sladký, inspice: K. Sladká, světlo: M. Motyčka st., zvuk: P. Aresin a D. Gil. Další spolupracovníci: T. Sladká, Eva Vlčková. Mikuláše představoval J. Zahálka, čertíky P. Jireš a Z. Motyčková, andílka Jit. Suchánková. Kromě dárkového balíčku dostaly děti zdobené perníčky z perníkové chloupky, které zhotovila Věra Kloučková. Jako živý Kašpárek na předscéně poprvé vystoupila Vendulka Jirešová.Vstupenku si zakoupilo 54 diváků.


            - ve středu 13. prosince byl v pražském Karolinu promován magistrem divadelních věd náš ne ještě tak dávný člen Michal Zahálka. Po Milanu Obstovi, který s loutkáři ve Smiřicích hrál ve 40.létech, je to náš druhý spolupracovník, který se divadelnictví věnuje také odborně a publicisticky. První jeho rolí byl živý Kašpárek ve hře Kašpárek v pekle. Poté jako oblíbený dětský hrdina po několik let uváděl všechna představení a stál tak u zrodu tradice živého Kašpárka, která se u nás dodržuje doposud. Vystupoval i v představeních tehdejšího dětského souboru a zúčastnil se s ním několika přehlídek. Kromě hraní u nás byl aktivně činný i v souboru hradeckých Jesliček působících při ZUŠ Střezina. Už za svého vysokoškolského studia se jako porotce podílel na mnoha ochotnických divadelních přehlídkách včetně celostátního Jiráskova Hronova či Loutkářské Chrudimi. Věnuje se také překládání divadelních her z angličtiny a francouzštiny. V současné době spolupracuje mimo jiné jako dramaturg na programu mezinárodního festivalu v Plzni či Městských divadel pražských. Přestože už s námi nehraje, máme ho stále mezi sebou, a to na velké fotografii v čele sálu, na níž je zobrazen jako už zmíněný Kašpárek ze hry Kašpárek v pekle.

 

            - v pátek 29. prosince 2017 se konala členská schůze zapsaného spolku Loutkové divadlo Smiřice. Přítomní členové byli seznámeni s činností výboru, jakož i se stavem hospodaření a rovněž  s výhledem na rok 2018.

2018

            

            - v sobotu 6. ledna před polednem dorazili do našeho divadélka po roce již potřetí členové Klubu přátel přírody a kulturních památek z Hradce Králové jako do cíle jedné ze svých  pravidelných sobotních vycházek. Vyšli ze železniční zastávky v Lochenicích a po cyklostezce podél Labe došli do Smiřic. Bylo jich čtyřicet.

Loutkářský soubor pro ně připravil část vystoupení artistických loutek Kašpárkův cirkus, které poprvé předvedl v létě v Mostku. Loutky přítomné velice zaujaly a pobavily. Po malém občerstvení v hale hrál hostům k zábavě i zpěvu harmonikář Pavel Konečný z Hradce.

V uvedeném představení účinkovali: Petr Aresin, Dan Gil, Věra Kloučková, Jan Kočí, Milani Motyčkové, Jani Suchánkové, Katka, Terezka a Jaromír Sladkých a Jiří Zahálka. Na zajištění prací spojených s návštěvou hostů se dále podílely Stanislava Klimešová a Eva Vlčková.

K uvedené návštěvě v našem divadélku se velmi pochvalně vyjádřila i předsedkyně výše uvedeného Klubu přátel... ve své zprávě přednesené na výroční schůzi klubu konané o dva dny později. Po přítomném J. Zahálkovi vzkázala poděkování smiřickým loutkářům za uspořádání velmi příjemné sobotní návštěvy v jejich stánku.

            v neděli 11. února jsme uvedli veselou pohádku Jiřího Žáčka Kašpárek a Ježibaba. Zhlédlo ji 96 platících diváků. Přes určitou obavu z menší návštěvy kvůli probíhající vlně viróz a chřipky  byla návštěva velmi pěkná a ani souboru se nemocnost nijak nedotkla, takže na žádné záskoky nemuselo dojít. Hra děti zaujala svým spádem, pestrostí i řadou písniček. Na jejím provedení se podíleli M. Černá ( hlas Loupežník 2), St. Klimešová (hl. Ježibaba), Zd. Klouček (vod. Vůl), V. Kloučková (hl. Kašpárek), J. Kočí (v. Král-Osel), M. Kočí (klavír), J. Koníček (v. Loupežník 2- Vepř), M. Motyčka ml. (v. Ježibaba-Koza), D. Motyčková (v. Loupežník 1-Vepř), J. Řízek (hl. Honza), M. Skalová (hl. Princezna), T. Sladká (v. Princezna-Ovce), J. Sladký ( Loupežník 1), J. Suchánek ml. ( v. Honza), J. Suchánek st. (v. Kašpárek), J. Zahálka (hl. Král). Zvuk zajistili P. Aresin a   D. Gil,  světlo M. Motyčka st. Inspici měla Kat. Sladká, režii Jaromír Sladký. Kašpárka v prologu na předscéně ztvárnila Kája Bartolšicová.     

BILANCE SEZONY 2017/2018

Od září 2017 do dubna 2018 jsme uvedli 8 různých titulů v 11 představeních, z těch byla 3 zájezdová (2 v Mostku a 1 v Libáni). Zhlédlo je 761 platících diváků a kromě nich řada hostů, mezi nimi především rodinní příslušníci hrajících loutkářů. Celkový počet diváků se tak pohybuje kolem 900.

 

            - na státní svátek 8. května od 14 hodin jsme na nádvoří u smiřického zámku uvedli pásmo varietních výstupů loutek nazvané Kašpárkův cirkus. Asi před 70 diváky ho v rámci celoodpoledního programu nazvaného Vítání máje s Hradeckem předvedli :  Petr Aresin, Dan Gil, Jenda Kočí, Milani Motyčkové, Jiří Řízek, Klára Skalová, Jaromír, Katka a Terezka Sladkých, Jani Suchánkové a Jiří Zahálka. Za pěkného, ač větrného počasí bylo naše vystoupení přijato příznivě. Největší ohlas vzbudil v závěru představení slon stříkající na děti.


            - v neděli 27. května v 16 hodin jsme pásmo varietních loutkových výstupů nazvané Kašpárkův cirkus předvedli v programu pouťového odpoledne v Žiželevsi. V  představení vystoupilo 11 loutkářů: Mil. Černá, Věra a Zd. Kloučkovi, J. Kočí, Milani Motyčkové, Jar. a Ter. Sladkých, Jani Suchánkové a Jiří Zahálka. Přihlíželo kolem 60 dětských i dospělých diváků. Naše vystoupení je zaujalo a za úmorného horka  jim přišla  vhod i vodní sprška, kterou je na závěr pozdravil náš slon.

            - v sobotu 21. července ve 14.30 jsme předvedli Kašpárkův cirkus na tradičních Anenských slavnostech v areálu Domova sv. Josefa v Žírči. Hráli jsme před zaplněným nádvořím bývalého kláštera, v němž nás sledovalo kolem stovky diváků. Bylo teplé pčasí, a tak první tři řady dětí seděly na zemi na polštářcích, jež jim tam připravili pořadatelé. Některé loutky tak měly možnost při hře se dostat až mezi ně a to mělo značný ohlas. Daleko největší však mělo závěrečné zdravení slona proudem vody do publlika. Okamžitě děti vstávaly, aby se také nechaly osvěžit, a tak bylo obtížné text hry dovést do konce.  Představení provedl soubor v  totožném složení jako nedávno v Zíželevsi, navíc se zapojili oba zvukaři Petr Aresin a Dan Gil a Katka Sladká.


            - Hradecký deník v rámci seriálu Jak jsme žili v Československu uveřejňuje fotografie z různých obcí a měst v regionu. V pátek 20. července se dostalo na Smiřice a v nich mezi několika spolky také na loutkáře, a to v souvislosti s jejich památným téměř čtyřtýdenním zájezdem do Itálie před více než 55 lety. Na zveřejněné fotografii pořízené zřejmě za pobytu v Ravenně je zachycena pouze část souboru, který v severoitalských městech hrál plošnými loutkami Generálskou operku a maňásky Povídání o Pejskovi a Kočičce. Většinu zachycených loutkářů si bohužel už jen připomínáme - Jarušku Suchánkovou, Zdeňka Trmala, Járu Šípa, Vláďu Hájka, Láďu Žižku, Pepíka Černilovského či Františka Duška. Ze žijících stojí na levé straně snímku Milan Motyčka a Jiří Zahálka (kromě nich pamatuje zájezd již jen Vláďa Bureš). A jako projev úcty připomeňme i další, na fotce nezobrazené účastníky zájezdu: Petra Zahálku, Milana Jašku a Karla Šípa.


            -  o prázdninách loutkáři na odpočinek neměli čas. Věnovali se úpravám potřebného zázemí k přípravě nových her.  Málo využívanou místnost u vchodu vedle šatny se rozhodli upravit pro dílenské práce často spojené s prašností. Ty se dosud prováděly v místnosti sousedící se zákulisím. Tam jsou však nyní umístěny počítače a tiskárna a těm ona prašnost neprospívá. Navíc je tam i málo prostoru, a tak se přístroje potřebné k opracování různých materiálů přestěhují do nové dílny. Tu bylo nutno nejprve upravit, zřídit tam rozvody elektřiny a nově omítnout a vymalovat. V souvislosti s tím byla upravena šatna a v obou místnostech zrekonstruováno topení. Po skončení těchto prací byl proveden celkový úklid, aby divadlo bylo připraveno na pravidelná představení. 


            - v sobotu 27. října od 13 hodin pobavili Pejsek a Kočička dětské i dospělé účastníky Podzimních zámeckých slavností ve Smiřicích. Původně jsme měli hrát na nádvoří, ale pro nejisté počasí jsme maňáskovou konstrukci postavili ve vestibulu před vchodem do knihovny. V poměrně malém prostoru naše edstaení zhlédlo na 40 diváků, z nich 17 bylo dospělých. Na jako obvykle úspěšném vystoupení se podíleli: Petr Aresin, Slávka Klimešová, Věra  a Zdeněk Kloučkovi, Milani Motyčkové, Jani Suchánkové, Jaromír a Katka Sladkých a Jiří Zahálka .

 

 
            - v sobotu 17. listopadu odpoledne jsme jako už každoročně vystoupili na loutkářské přehlídce v Libáni, a to s Kašpárkovým cirkusem. Hráli jsme na velkém jevišti divadelního sálu. Přihlíželo přes 40 diváků. Varietní loutky vzbudily u dětí i dospělých značný zájem, protože podobné ještě neviděli. Rozruch vyvolal zvláště v závěru sloní pozdrav - stříknutí vody do publika. Děti si ještě chvíli po představení s loutkami hrály a fotily se s nimi. Na představení se podíleli: P. Aresin, M.Černá, Sl. Klimešová, Zdeněk Klouček, J. Kočí, M. Motyčkové, Kl. Skalová, J. a T. Sladkých, J. Suchánkové  a Jiří Zahálka.

 


            - v neděli 9. prosince bylo na pořadu mikulášské odpoledne. Již tradíčně ho uvedla pohádka Ludmily Tesařové ve vlastní  úpravě Perníková chaloupka.  Poté za doprovodu 2 andílků a 2 čertů přišel Mikuláš. Zajímavostí bylo, že až na dvě dvojice nikdo z více než dvaceti dětí neopakoval tradiční mikulášské říkanky, ale předvedl jinou básničku či písničku a téměř všechny s čertovskou, andělskou či mikulášskou tematikou. Na závěr byly děti obdarovány sáčkem laskomin. K tomu při odchodu dostaly perníček, který jim "přinesli Jeniček s Mařenkou z perníkové chaloupky" (ve skutečnosti je upekla a vyzdobila Věra Kloučková s dcerou Terezkou). Návštěvníků bylo 79 platících, z nich jako obvykle více než čtvtina dospělých.  Na zdařilém odpoledni se podíleli: P. Aresin a D. Gil (zvuk. technika), Sl. Klimešová (hlas Babky), Zd. Klouček (pohyb Tatínka a Dědka), V. Kloučková (h. Mařenka a uvítání diváků), M. Motyčka ml. (v. Koza a Mařenka), M. Motyčka st. (světlo), Den. Motyčková (v. Mařenka), J. Řízek (h. Dědek), K. Sladká (h. Jeníček), J. Sladký (režie a h. Alík), J. Suchánek ml. (v. Jeníček), J. Suchánek st. (v. Alík), J. Zahálka (h. Tatínek). Kašpárkem na předscéně byla Kája Bartolšicová.                          

2019

            - v sobotu 12. ledna se naše divadélko již počvrté stalo cílem vycházky členek a členů Klubu přátel památek a přírody z Hradce Králové. Vyšli ze železniční zastávky  v Semonicích a přes Černožice a po cyklostezce na labském břehu došli do Smiřic. V divadle jsme přivítali 42 hostů v seniorském věku. Předvedli jsme jim ukázku  naší práce. Po jejím zhlédnutí neskrývali, že se jim líbila, a někteří to vyjádřili i zápisem v knize návštěv. Po prohlídce zákulisí a hlavně loutek z našich her včetně těch připravených pro hru Jenda mezi broučky (někteří si je fotografovali) se usadili v předsálí a srdečně se bavili. Za doprovodu harmoniky pana Pavla Konečného z Hradce si s chutí zazpívali a ke konci zatančili. Pobavení návštěvníci odešli na nádraží v dobré náladě až po půl třetí s plánem na podobné posezení zase za rok. O hladký průběh sobotního přivítání hostů se ze souboru zasloužili: M. Černá, D. Gil, Sl. Klimešová, V. a Zd. Kloučkovi,  J. Kočí,  2 M. a D. Motyčkovi, 3 J. Suchánkovi, J. Sladký,  E. Vlčková a J. Zahálka.

 

           - v neděli 3. února jsme ve svém divadle po více než 4 letech uvedli hru Josefů Skupy a Weniga Jenda mezi broučky (původně byla sepsána pro Skupovo divadlo a hrála se pod názvem Hurvínek se učí čarovat). 102 platících diváků zaujaly loutky broučků, které speciálně pro tuto hru ve smiřickém provedení v 60. letech vyrobil červenokostelecký řezbář Jirásek,  jakož i přírodní scény, na jejichž podobě se podílel především tehdy začínající loutkář Slavoj Lochman. Na představení a jeho přípravě se podílela většina členů souboru. Představení hry, kterou pro smiřické provedení poněkud upravil Jiří Zahálka, režíroval Jaromír Sladký. Hlasy loutkovým hrdinům propůjčili Mil. Černá, St. Klimešová, V. Kloučková, J. Řízek, J. Sladký, T. Sladká, J. Zahálka a rozpohybovali je Zd. KlouV sobotu 12. ledna se naše divadélko již počvrté stalo cílem vycházky členek a členů Klubu přátel památek a přírody z Hradce Králové. Vyšli ze železniční zastávky  v Semonicích a přes Černožice a po cyklostezce na labském břehu došli do Smiřic. V divadle jsme přivítali 42 hostů v seniorském věku. Předvedli jsme jim ukázku  naší práce. Po jejím zhlédnutí neskrývali, že se jim líbila, a někteří to vyjádřili i zápisem v knize návštěv. Po prohlídce zákulisí a hlavně loutek z našich her včetně těch připravených pro hru Jenda mezi broučky (někteří si je fotografovali) se usadili v předsálí a srdečně se bavili. Za doprovodu harmoniky pana Pavla Konečného z Hradce si s chutí zazpívali a ke konci zatančili. Pobavení návštěvníci odešli na nádraží v dobré náladě až po půl třetí s plánem na podobné posezení zase za rok. O hladký průběh sobotního přivítání hostů se ze souboru zasloužili: M. Černá, D. Gil, Sl. Klimešová, V. a Zd. Kloučkovi,  J. Kočí,  2 M. a D. Motyčkovi, 3 J. Suchánkovi, J. Sladký,  E. Vlčková a J. Zahálka.

 

            - v neděli 3. února jsme ve svém divadle po více než 4 letech uvedli hru Josefů Skupy a Weniga Jenda mezi broučky (původně byla sepsána pro Skupovo divadlo a hrála se pod názvem Hurvínek se učí čarovat). 102 platících diváků zaujaly loutky broučků, které speciálně pro tuto hru ve smiřickém provedení v 60. letech vyrobil červenokostelecký řezbář Jirásek,  jakož i přírodní scény, na jejichž podobě se podílel především tehdy začínající loutkář Slavoj Lochman. Na představení a jeho přípravě se podílela většina členů souboru. Představení hry, kterou pro smiřické provedení poněkud upravil Jiří Zahálka, režíroval Jaromír Sladký. Hlasy loutkovým hrdinům propůjčili Mil. Černá, St. Klimešová, V. Kloučková, J. Řízek, J. Sladký, T. Sladká, J. Zahálka a rozpohybovali je Zd. Klouček, J. Kočí, D. Motyčková, M. Motyčka ml. a J. Suchánek ml. Inspici obstarala K. Sladká a technické či provozní práce P. Aresin (zvuk), D. Gil, El. Hejcmanová, M. Motyčka st. (světlo) a J. Suchánek st.  Živým Kašpárkem na předscéně byla Ven. Jirešová.

 

            - minulý pátek se česká veřejnost rozloučila s hercem panem Luďkem Munzarem, který své dětství prožil ve Smiřicích. Ke vzpomínce na tohoto významného a oblíbeného umělce se může připojit i naše loutkové divadlo, neboť byť krátce v něm pan Luděk vystoupil. V loutkářské kronice najdeme zápis z r. 1943 o tom, že "o přestávce mezi jednáními vystoupil před děti žák místní školy Luděk Munzar a předvedl jim dialog Hurvínka a Máničky". Krátce předtím totiž ve smiřické Dvoraně vystoupilo Skupovo divadélko a Luděk jím byl nadšen, i když, jak sám vzpomínal, mu přihlížel jen z předsálí přes dveře při svém návratu z "trávy", to jest ze sečení pokrmu pro králíky, které jejich rodina chovala. Toto vystoupení 10letého Luďka zřejmě bylo  prvním veřejným předvedením jeho hereckého talentu. Druhá zmínka se vztahuje k jeho účinkování v jedné hře v době, kdy loutkové divadlo sídlilo v hostinci Na Lednici. Tehdy poskytl hlas jedné postavě v představení, které nacvičili mladí loutkáři, většinou studenti. On sám studoval na ekonomické škole v Hradci Králové a už  hrál v tehdy známém divadelním souboru zřízeném při učilišti ZVÚ (Škodovky). Třetí zmínka se už netýká jeho účinkování, ale návštěvy. Několik let po přestěhování divadla do nynějšího sálu se do něj přišel podívat se svou první manželkou, která byla profesionální loutkářkou. V té době s námi hrála jeho sestra Eva.

 

            - v neděli 10. března jsme uvedli hru Romualda Kučery Pohádka o Zlaté rybce. Za značně nepříznivého počasí (větrno a deštivo) se dostavila dost početná návštěva: 95 platících diváků. Výpravnou pohádku odehrávajcí se na pobřeží, ale i na moři a v podmořské hlubině a doprovázenou četnými zpěvy sledovali se zájmem. Na přípravě  a realizaci představení se podíleli: jako vodiči Zd. Klouček (Rybář), Jan Kočí (Matěj, mořští koníci), M Motyčka ml. (Kuba), Kat. Sladká (Zlatá rybka), Ter. Sladká (Rybářka, mořské rybky), J Suchánek ml. (Komoří), jako mluviči M. Černá (Komoří), St. Klimešová (Zlatá rybka), V. Kloučková (Rybářka), J. Řízek (Matěj), J. Sladký (Kuba), J.Zahálka (Rybář), K. Bartolšicová, Z. Cejnarová, V. Jirešová, J. Suchánková ( zpěv  koníků a rybiček). Režii  měl Jar. Sladký, inspici Kat. Sladká, na klavír hrála Mark. Kočí. Technicky spolupracovali P. Aresin, D. Gil (zvuk), M. Motyčka st. (světlo), P. Jireš, J. Motyčková, J. Suchánek st.

 

            - v neděli 7. dubna jsme uvedli loutkovou pohádku Ludmily Tesařové Vodníkova Hanička. Návštěvu 55 platících diváků je možno za krásného téměř letního počasí považovat za dobrou. Na představení se podíleli: P. Aresin (zvuk), M. Černá (provozní práce), Dan Gil (techn. práce), St. Klimešová (hlas Maminka), Zd. Klouček (vodění Maminka, Koza), V. Kloučková (h. Hanička), J. Kočí (v. Vodník), Mark. Kočí (klavír), M. Motyčka ml. (Kašpárek), M. Motyčka st. (světlo), Kl. Skalová (h. Toníček), K.Sladká (v. Toníček, Žába), J. Sladký (režie, h. Vodník), J. Suchánek ml. (v. Vodník), J. Suchánek st. (tech. pr.), Jitka Suchánková (h. Kašpárek).

 

            - v sobotu 11. května jsme na pozvání loutkářů z Úpice vystoupili spolu s nimi na turistické Jestřebí boudě nad Radvanicemi v rámci turisticko - loutkového odpoledne. Sehráli jsme 2 představení  (14 a 16 hodin) Kašpárkova cirkusu. Úpičtí uvedli maňáskovou hříčku Jak pejsek s kočičkou myli podlahu. Přes krajně nepříznivou předpověď počasí (ta se naštěstí vyplnila až po akci) se dostavilo poměrně dost diváků - prvnímu představení přihlíželo kolem 80 diváků, druhému ke 4O. O sál jsme se dělili s běžnými hosty restaurace, ale pomocí zvukové aparatury jsme je přehlušili. Představení měla u přítomných diváků i u patnerských loutkářů příznivý ohlas. O ten se zasloužili Petr Aresin, Dan Gil, Slávka Klimešová, Věra a Zdeněk Kloučkovi, Jenda Kočí, Milani Motyčkové, Míra Sladký, Jendové Suchánkové a Jiří Zahálka.  Většina z nich využila nabídky pořadatelů a na příjemné chatě strávila neméně příjemný večer i noc.

 

            - V pátek       na zakončení letošní sezony jsme připravili Kašpárkův večer pro dospělé. V jeho rámci jsme předvedli ukázky našich inscenací, a to zkrácenou verzi pohádky Kašpárek a drak a pásmo varietních loutek nazvané Kašpárkův cirkus, s nímž vystupujeme na zájezdech. Texty obou jsou výtvorem člena souboru Jiřího Zahálky. Do druhé ukázky však herci vložili také četné improvizace zaměřené na dospělé publikum. 73 přítomných  (mezi nimi byla celá řada z okolí) se náramně bavilo a po představení nadšeně vyjadřovalo svou spokojenost s příjemně prožitým večerem. Pro členy souboru to znamená významné ocenění jejich celoroční loutkářské činnosti.  Na letošním závěrečném představení se podíleli: Petr Aresin, Miluše Černá, Dan Gil, Slávka Klimešová, Věra a Zdeněk Kloučkovi, Jan a Markéta Kočích, Milan Motyčka sen., Katka a Jaromír Sladkých, Janové a Jitka Suchánkovi,  Eva Vlčková a Jiří Zahálka. Režii měl Jaromír Sladký. Průvodkyní večerem byla Věra Kloučková a v úvodu přivítal diváky vedoucí souboru Jan Suchánek. 

 

Bilance sezony 2018/2019

            Sezona 2018/2019 začala 15. října a skončila 18. května. Za tu dobu jsme uvedli 8 her v 11 představeních. 7 jsme jich sehráli na stálé scéně, 4 na zájezdech (zámecké slavnosti ve Smiřicích, přehlídka v Libáni, turistická akce na Jestřebí boudě). Zhlédlo je 701 registrovaných diváků. Na přípravě a provedení představení se podílelo 21 dospělých a 7 dětských členů souboru.

 

            - v sobotu 31. srpna odpoledne jsme na pozvání tamního souboru sehráli představení Kašpárkův cirkus v parku v Úpici. Na venkovním představení se za pěkného počasí diváci střídali, mohlo jich být kolem osmdesáti. Největší zájem vzbudil stříkající slon, ale pozornost si získali i další artisté. Zájezdové představení uskutečnili: P.Aresin, V. a Zd. Kloučkovi, J. a M. Kočích, M. Motyčkové, J.Řízek, Jar., Kat. a Ter. Sladkých a J. Suchánkové. Společně jsme navštívili výstavu k výročí úpického souboru, vyslechli tam k ní výklad a setkali se i s našimi loutkami (mj. hmyzí kapelou, čerty či s Dlouhým, Širokým a Bystrozrakým), jež jsme našim přátelům zapůjčili. S těmi jsme také strávili příjemné chvíle při kávě a občerstvení. Znovu se potvrdilo, že do Úpice jezdíme rádi. 

 

            - v sobotu 16. listopadu v 15 hodin začalo naše představení hry I. Hackera Honza Pecivál v rámci loutkářské přehlídky v Libáni. O naše vystoupení byl veliký zájem, o čemž svědčí přeplněný sálek tamního divadélka, v němž se tísnilo kolem 80 diváků. Museli jsme si poradit s některými technickými problémy souvisejícími s voděním pouze ze zadní lávky, ale představení proběhlo hladce a mělo dobrý ohlas. Zájezdového představení se zúčastnili: P. Aresin, Mil. Černá, St. Klimešová, V. a Zd. Kloučkovi, J. a M. Kočích, Filip Menger, Al. Mengerová, M. Motyčkové, J. Suchánkové, E. Vlčková, Jiří Zahálka a v dětských rolích Jitka, Kája a Zuzka.

 

           -  v neděli 24. listopadu  dík pilné práci našich techniků na dokončení rekonstrukce jevištního osvětlení, a to ještě v posledním týdnu, kdy jsme po dlouhém čekání obdrželi potřebné osvětlovací zdroje, bylo možno zahájit sezonu konečně i na naší scéně. Stalo se tak hrou I. Hackera Honza Pecivál. Známá pohádka o tom, jak kouzelná štika vyléčí lenivého Honzu, přilákala značný počet diváků - bylo jich kolem 120. Na realizaci představení se podíleli skoro všichni členové souboru: Petr Aresin (zvuk), Kl. Bartolšicová (mluvička Princezny), Mil. Černá (ml. Štiky a pokladní), Sl. Klimešová (ml. Mámy), Zd. Klouček (vodič Mámy), J. Kočí (v. Krále, Kašpárka a Doktora), Mark. Kočí (ml. Posla), F. Mengr (ml. Kašpárek a pohyb pece), M. Motyčka ml. (v. Princezny a Kašpárka), M. Motyčka sen. (světlo), J. Řízek (ml. Krále),  K. Sladká (org. práce), J. Sladký (režie,  ml. Honzy), J. Suchánek ml. (v. Honzy), J. Suchánek st. (v. Posla a Štiky), E. Vlčková (org. práce), J. Zahálka (ml. Doktora). Dětské role zvládly Jitka, Kája a Zuzka. Představení uvedl principál Jan Suchánek, který představil nového "živého" Kašpárka - Nelu.

 

            - s malým zpožděním se v neděli 8. prosince mezi diváky našich loutek dostavil Mikuláš s andělem a čertem. Avšak dříve, než si vyslechl říkanky či písničky těch odvážnějších a než všem přítomným dětem rozdal balíčky s připravenou nadílkou, proběhlo loutkové představení už tradiční Perníkové chaloupky. O hladký průběh představení se postarali: P. Aresin (zvuk), M. Černá (hlas Báby a prodej vstupenek a občerstvení), D. Gil (zvuk), Sl. Klimešová (hl.Tetky a kozy), V. Kloučková (přivítání dětí a práce na nadílce), Zd. Klouček (vodič Tatínka), J. Kočí (v. Mařenky), M. Motyčka ml. (v. Dědka aj.), F. Menger (v. Pejska), M. Motyčka st. (světlo), J. Řízek (hl.Dědka), K. a T. Sladkých (provozní práce), J. Sladký (režie), J. Suchánek ml. (v. Jeníčka), J. Suchánek st. (v. Báby a Tetky), E. Vlčková (provozní práce), J. Zahálka (hl. Tatínka a Mikuláš).  Do představení se zapojily také dětské členky souboru: Jitka S. (hl. Pejska a živý anděl), Kája B. (hl. Mařenky), Zuzka M. (v. Kozy a živý čert),  Nelinka B. (živý Kašpárek), Zuzka S. (hl. Jeníčka - hrála s námi poprvé). Představení přihlíželo kolem 80 diváků.

2020

          -  v sobotu 11. ledna bylo naše divadélko znovu cílem Klubu přátel přírody a památek z Hradce Králové. Ti se prošli z Černožic podél Labe do Smiřic a také naším městem a zakotvili u nás. Předvedli jsme jim ukázky naší práce a poté poskytli útulné prostředí předsálí k posezení, pobavení a poté i ke zpěvu, k      němuž jim hrál náš fanoušek Pavel Konečný. Na přípravě a uskutečněníí jimi chválené návštěvy se podíleli téměř všichni členové souboru.

          - v neděli 19. ledna jsme sehráli ve vlastní úpravě  pohádku o Popelce, kterou pro loutky zdramatizoval Zdeněk Skořepa. Veršovaná hra vyžadovala zvláštní péči mluvičů, ale byla náročná také technicky pro vodiče. Náhlé onemocnění nás připravilo o několik nejmladších členů souboru včetně představitelky živého Kašpárka, o kterého bylo tentokráte obecenstvo ochuzeno. Diváci, kterých se sešlo více než sto, byli však s představením spokojeni. Podíleli se na něm:

Petr Aresin (zvuk), Karolína Bartolšicová (hl. Káča a 1. holoubek), Zuzana Cejnarová (hl. Bára a 2. holoubek), Miluše Černá (hlas Matka), Slávka Klimešová (hl. Popelka), Zdeněk Klouček (hl. Ponocný a techn. práce), Jan Kočí (pohyb Káča a Ponocný), Markéta Kočí (klavír a hl. pejsek), Milan Motyčka ml. (p. Ondřej a Holoubci), Milan Motyčka st. (světlo), Zuzka Motyčková (p. Pejsek), Jiří Řízek (hl. Ondřej), Katka Sladká (inspice), Terezka Sladká ( p. Kníže), Míra Sladký   (hl. Kníže), Jan Suchánek ( p. Matka), Jenda Suchánek (p. Popelka), Eva Vlčková (krejčovské práce), Jiří Zahálka (úprava textu  a režie).

            - v neděli 16. února vstoupila oblíbená maňásková hříčka podle vyprávění Josefa Čapka O Pejskovi a Kočičce (úprava Jiří Kaliba a vlastní) v našem podání do 61. roku od svého prvního uvedení v r. 1959. V tehdejší celonárodní soutěži mládežnických souborů v Praze získala 2. cenu. I naše ZATÍM poslední představení vzbudilo velký zájem, o čemž svědčí návštěva okolo 90 dětí a jejich průvodců. Malí návštěvníci měli po představení možnost své oblíbené hrdiny, kteří za nimi přišli do hlediště, zblízka pozdravit i pohladit. Na opět úspěšném představení se podíleli: Petr Aresin (zvuk), Slávka Klimešová (hlas Kočičky), Zdeněk Klouček (vodění Pejska), Věra Kloučková (spolu se živým Kašpárkem Nelinkou uvedení představení), Milan Motyčka ml. (techn. práce), Milan Motyčka st. (světlo), Jaromír Sladký (hl. Zlý pes a techn. práce), Jan Suchánek (v. Kočičky), Jenda Suchánek (techn. práce), Jitka Suchánková (hl. Panenka, která tence plakala), Jiří Zahálka (režie, hl. Pejska, harmonika) a dále Katka a Terezka Sladkých. V tomto představení se s rolí Pejska rozloučil jeho dosavadní představitel, který mu propůjčoval hlas už od zmíněného prvního představení v r. 1959.

          - při páteční zkoušce 21.února si Zdeněk Klouček vzpomněl na počátek 90. let (pravděpodobně rok 1991), kdy byl přítomen na akci konané v našem divadle (Dvorana tehdy byla v rekonstrukci) v době, kdy se zakládala Občanská demokratická strana. Z pražského ústředí byl do Smiřic vyslán tehdy ještě téměř neznámý politik Jaroslav Kubera. Ten se stal později senátorem a v poslední době dokonce předsedou Senátu. Nedávno však náhle zemřel. 

           - v pátek 26. března naše divadélko si přijela prohlédnout loutkářská dvojice z Divce u Černilova, která se věnuje hře s loutkami v souboru nazvaném Kozlík. Divadlem je provedl náš principál Jan Suchánek.

 

              - v březnu vládním nařízením byla z důvodu koronavirové epidemie zastavena činnost také všem kulturním zařízením, tedy i našemu divadlu. Proto jsme museli zrušit ohlášené pohostinské představení našich loutkářských přátel z Libáně, které se mělo konat 15. března. Protože s tím nařízením je spojen také zákaz shromažďování, museli jsme přerušit přípravu pohádky Zdeňka Skořepy Čertův mlýn a zrušit i veškeré schůzky v divadle. 

 

 BILANCE SEZONY 2019/2020: Upynulá sezona byla nepříznivě ovlivněna dvěma okolnostmi: její začátek byl opožděn pozdními dodávkami prvků potřebných k dokončení rekonstrukce jevištního osvětlení a předčasný konec způsoben zákazem veřejných vystoupení kvůli koronavirové epidemii. Přesto jsme ve zkráceném hracím období odehráli 6 představení, z nich 2 na zájezdech (Úpice, Libáň). Uvedli jsme 5 her: O Pejskovi a Kočičce, Popelka, Perníková chaloupka, Honza Pecivál a Kašpárkův cirkus. Zhlédlo je kolem 550 diváků a na jejich přípravě a provedení  se podlelo 19 dospělých a 6 dětských členů souboru. K největší technické změně došlo při rekonstrukci jevištního osvětlení, kterou svépomocně uskutečnili členové souboru.

 

               V sobotu 22. srpna v odpoledních hodinách se naše divadélko zúčastnilo prázdninového loučení konaného v zahradních prostorách před prodejnou nábytku v areálu U Apače. Uvedli jsme tam pořad Kašpárkův cirkus. Zhlédlo ho tam kolem 60 diváků, zejména děti za teplého počasí přivítaly číslo slona spojené se závěrečným "mokrým pozdravem ". Poprvé byl k  doprovodu děje  použit nový klávesový nástroj. Představení připravilo a uskutečnilo 20 členů souboru: Petr Aresin, Slávka Klimešová, Věra a Zdeněk Kloučkovi, Jan a Markéta Kočí, Filip Menger, Milani a Zuzka Motyčkovi, Tereza a Jaromír Sladkých, Janové Suchánkové, Eva Vlčková, Jiří Zahálka  a další.

 

                - Na podzim navštívili naše divadélko redaktoři Hradecké internetové televize a natočili zde medailonek do seriálu věnovaného veřejně činným seniorům, který inicioval královéhradecký magistrát. Je přístupný na adrese:

 

2021

 

 

            - 17. ledna 1926 sehrálo sokolské loutkové divadlo, které později přijalo název V Kašárkově říši, první představení. Letošní 95. výročí bohužel nemůžeme oslavit tak, jak by se slušelo a jak bychom to rádi učinili, proto si ho zatím připomínáme aspoň na našich webových stránkách a věříme, že se během roku situace upraví a my budeme moci oslavence přivítat i přímo v našem divadle.

 

             - v pátek 15. ledna v MF DNES vyšel článek k 95. výročí našeho divadélka. Jako ilustrační foto byl použit snímek ze hry Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Bohužel není příliš kvalitní.

        - Bilance sezony 2020/2021:

                sezona, v níž si naše loutkové divadélko připomínalo 95 let nepřetržité činnosti od svého založení v roce 1926, byla velmi negativně ovlivněna probíhající epidemií koronaviru. Po většinu sezony byl vyyhlášen zákaz shromažďování, a tedy i konání divadelních představení. Proto bylo sehráno jen jedno, a to mimo stálé jeviště. Za účasti asi 60 diváků byl uveden Kašpárkův cirkus. Soubor se však podle možnosti v omezeném počtu scházel a pracoval na úpravách divadelního zákulisí.

       -   v sobotu 25. září se smiřičtí loutkáři s představením O pejskovi a kočičce zúčastnili Svatováclavských slavností v Červeném Kostelci. V roce 95. výročí založení divadla bylo toto představení bohužel zatím jediné, z koronavirových důvodů jsme totiž od  srpna minulého roku nemohli vystupovat.  V kosteleckém představení účinkovali nebo technicky spolupracovali Petr Aresin, Kloučkovi Věra (hlas Kočičky) a Zdeněk (vodič Pejska),  Motyčkovi oba Milani a Zuzana , Sladký Jaromír (hl. Pejska) a Katka, , Suchánkovi  Jan st. (v. Kočičky), Jan  ml. (Zlý pes) a Jitka (hl Panenky) a Eva Vlčková. Diváci se před paravánem střídali, odhadem jich bylo kolem 8O. 

 

           - v neděli 7.listopadu se po téměř 21 měsích se na smiřickém loutkovém jevišti mohly objevit loutky. Stalo se tak v pohádce Ludmily Tesařové Vodníkova Hanička, kterou v naší úpravě režíroval Jaromír Sladký. Přihlíželo jí 78 diváků, kteří i přes nutná protiepidemická opatření přišli ve značném počtu. Pohádkové postavy oživovali: Haničku: hlas Jitka Suchánková - pohyb Jan Kočí, Vodníka: Jar. Sladký  - Jan Suchánek ml., Matku Miluše Černá -  Zdeněk Klouček, Toníčka: Tereza Sladká - Milan Motyčka ml., Kašpárka Slávka Klimešová - Jan Suchánek st., Kozu a Žábu p. Zuzana Motyčková. Světlo: Milan Motyčka st., zvuk: Petr Aresin, klavír: Markéta Kočí, inspice: Katka Sladká.                                                

2022

            - v neděli 6. března odpoledne na Perníkovou chaloupku konečně mohli přijít bez větších omezení (pouze dospělí s rouškou) do našeho divadélka diváci. A že se jim po našich loutkách opravdu stýskalo, svědčí nebývalá návštěva: 156 platících diváků. Přišlo jich tolik, že jsme museli do sálu přidat jednu lavici. I při tak početném publiku byl v hledišti klid a děti sledovaly příběh Jeníčka a Mařenky pozorně.  O úspěšné představení se za režie Jaromíra Sladkého zasloužili: Petr Aresin (zvuk), Miluše Černá  (hlas Perníkové báby), Slávka Klimešová (hl. Tetičky), Zdeněk Klouček (vodič Tatínka a Perníkového dědka), Honzík Kočí (v. Mařenky), Markéta Kočí (klavír), Milan Motyčka ml. (v. Báby a Tetičky), Milan Motyčka st. (světlo), Zuzanka Motyčková (v. Kozy a Zajíce), Katka Sladká (inspice), Terezka Sladká (ml. Mařenky), J. Sladký (hl. Tatínka), Honzík Suchánek (v. Jeníčka), Jan Suchánek (v. Pejska), Jitka Suchánková (hl. Jeníčka), Jiří Zahálka (hl. Dědka). Prolog představení obstarala Věra Kloučková se živým Kašpárkem ( Nelinka Bartolšicová).

            - v neděli 24. března pohádka Josefa Říhy Dvě Maryčky přilákala opět stovkovou návštěvu - přesně 102 platících diváků. Na hladkém průběhu představení se podíleli všichni současní členové souboru: Petr Aresin (zvuk), Nelinka Bartolšicová (živý Kašpárek v úvodu), Mil. Černá (hlas Nána), Sl. Klimešová (hl. Marička ševcova), Věra Kloučková ( úvod představení ), Zd. Klouček ( pohyb Nána a Švec Šídlo ), Jan Kočí ( p. Král a Šotek ), Fil. Menger (hl. Matěj), Mil. Motyčka ml. ( p. Kouzelný dědeček a Koza ), Mil. Motyčka st. (světlo), Zuz. Motyčková (p. Matěj a Koza), Kat. Sladká (inspice a p. Pes), Ter. Sladká (hl. Marička princezna), Jar. Sladký (režie a hl. Švec Šídlo), Jan Suchánek ml. (p. obě Maričky), Jan Suchánek st. (hl. Kouzelný dědeček), Jitka Suchánková (hl. Toníček), J. Zahálka (hl. Král), Adéla Žídková - hrála poprvé (hl. Šotek).

            -neděli 1. května jsme sehráli představení Kašpárkův cirkus na nádvoří u smiřické zámecké kaple. Vystoupili jsme v rámci pořadu akce Vííání máje s Hradeckem. Na uskutečnění představení se podíleli prakticky všichni členové souboru. Sledovalo ho kolem 80 diváků, které jako obvykle nejvíce zaujala závěrečná sprška, kterou na ně poslal slon. 

                - pátek 20. května večer jsme sehráli pohádku Josefa Říhy Dvě Maričky ve zvláštní úpravě pro dospělé. Třebaže se sešlo jen několik návštěvníků (zřejmě kvůli současně probíhajícímu kulturnímu programu ve Dvoraně, jenž byl hojně navštíven), takže jsme hráli "přesilovku", byla v sále dobrá nálada a i nám se hrálo dobře

Na představení se podílel stejný kolektiv jako při této hře pro děti v neděli 24. dubna.

 

BILANCE SEZONY 2021/2022:

Sezona byla negativně poznamenána restriktivními opatřeními v souvislosti s covidovou epidemií, a tak počet představení i diváků byl nižší. Byly předvedeny 4 hry v  5 představeních, z nich 2 mimo hlavní scénu. Vidělo je 431 evidovaných diváků a na jejich přípravě a provedeních se podílelo 20 dospělých členů souboru a 3 děti.

 

V sobotu 3. září jsme s osvědčenou maňáskovou úpravou Čapkova Povídání o pejskovi a kočičce vystoupili na místní slavnosti nazvané cuketobraní v Semonicích. Postupně ji zhlédlo několik desítek dětí, které přecházely mezi jednotlivými atrakcemi. Účinkovali Honzíkové Kočí a Suchánek poprvé jako vodiči Pejska a Kočičky), Zdeněk Klouček (v. Zlý pes), J. Suchánek st. a M. Motyčka ml. (pomocní vodiči), Věra Kloučková a Jar. Sladký (hl. Kočička a Pejsek), Jitka Suchánková (hl. Panenka), Markéta Kočí (hudební doprovod) a Petr Aresin ( zvuk).

 

 

V neděli 23. října jsme zahájili sezonu oblíbenou již klasickou loutkovou hrou Jana Malíka  Míček Flíček. Navštívilo ji 81 platících diváků a na jejím provedení se podílel celý soubor divadla. Za režie Míry Sladkého a hudebního doprovodu Markéty Kočí hráli: Miluše Černá (hlas Babička), Slávka Klimešová (hl. Míček Flíček), Věra Kloučková (hl. 3.dráček a  Psíček Pantoflíček), Zdeněk Klouček (pohyb Voják), Jan Kočí (p. Dědeček),   Zuzana  Motyčková (p. Míček Flíček), Tereza Sladká ( hl. Strážník a 1. dráček),  Míra Sladký ( hl. Drak Mrak a Voják), Jan Suchánek ml.  (p. Babička), Jitka Suchánková (hl. Ptáček Jarabáček a  2. dráček)),

David Škop ( hl. Poustevník), Jiří Zahálka (hl. Dědeček). Technicky spolupracovali: Petr Aresin (zvuk), Milan Motyčka st.  (světlo), Filip Mengr, Milan Motyčka ml., Vladimír Sladký a Jan Suchánek st. (scéna).

 

V neděli 13. listopadu jsme sehráli maňáskovou komedii podle Povídání o pejskovi a kočičce napsaného Josefem Čapkem. Ve vlastní úpravě (Jiří Zahálka) jeho dramatizaci hrajeme už od roku 1959, mimo jiné jsme ji uvedli i na měsíčním turné po severní Itálii v zimě 1962. Že ji děti nepřestávají obdivovat, svědčí i mimořádná návštěva vice než 160 platících diváků. Nedělní představení připravil a odehrál soubor totožný s tím, který se účastnil prvního letošního uvedení této hříčky na zájezdu v Semonicích 7. září.

 

V neděli 4. prosince jsme jako tradičně začátkem tohoto měsíce uvedli pohádku O perníkové chaloupce  (napsala Ludmila Tesařová, upravil Jiří Zahálka), po níž následoval příchod Mikuláše a jeho družiny spojený s přednášením básniček dětmi a s rozdáváním nadílky. Ta se uskutečníla díky městu Smiřice. Na představení se prodalo přes 110 vstupenek.  Na úspěšném představení se podíleli: Petr Aresin (zvuk), Mil. Černá (hlas Bába), Stan. Klimešová (hl. Tetka), Zd. Klouček (pohyb Dědek), Jan Kočí (p. Mařenka), Fil. Menger (hl. Pes), Mil. Motyčka ml. (p. Bába), Mil. Motyčka st. (světlo), Zuz. Motyčková (p. Pes a Zajíc), Kat. Sladká (inspice), Ter. Sladká,  Jar. Sladký (režie a hl. Tatínek), Jan Suchánek st., Jan Suchánek ml. (p. Jeníček), Jitka Suchánková (hl. Jeníček), Eva Vlčková, J. Zahálka (hl. Dědek), Adéla Žídková (hl. Mařenka). Děti přivítala Věra Kloučková s živým Kašpárkem Nel. Bartolšicovou. Mikulášskou družinu tvořili J. Zahálka (Mikuláš), Jit. Suchánková (anděl), F. Menger a Z. Motyčková (čerti). O příznivém ohlasu předvedené pohádky svědčí dopis jedné návštěvnice paní A.B.: "Zaujalo nás dnešní loutkové předfstavení, děti byly nadšené. Co více si přát!"



 


Tvorba webových stránek zdarma Webnode