Kašpárek a ježibaba 

Loutková komedie Jiřího Žáčka přináší další příběhy Kašpárka, tentokrát v boji proti ježibabě a loupežníkům, kteří připravují úklady mladé královně Majdalence, jejímu  manželu Honzovi i starému králi. Kašpárek využije rozporu mezi ježibabou a loupežníky a královské rodině pomůže.  Ve hře je plno kouzel a také se v ní zpívá. Hra je vodná i pro menší děti.

 

DALŠÍ HRY Z NAŠEHO REPERTOÁRU

 

Čertův mlýn

Příběh čerta hospodařícího na mlýně a jeho přemožení vysloužilcem připomíná děj některých pohádek (i zfilmovaných). Zdeněk Skořepa ho však napsal s přihlédnutím k možnostem loutek a ty naše inscenace plně využívá. Děj se odehrává v chaloupce, v hospodě a především v zakletém mlýně, ale také na předscénách. Do děje je zařazeno několik písniček.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký

Věra Provazníková upravila Erbenovo vyprávění pro loutky. Klasická pohádka přináší dětem pěknou a veselou podívanou na příběhy známých hrdinů. Scénu navrhl Slávek Pelant a hudbu k písničkám složil Vít. Špičan.

Dvě Maryčky

Pohádková záměna dvou dcer, jedné pilné ševcovy a druhé povznešené královy, je umožněna možnostmi závěsných loutek. Odehrává se jednak na hradě a jednak v ševcově chalupě a přináší řadu vtipných scének. Jejím autorem je V. Říha.

Honza Pecivál

Pohádka Karla Hackera vypráví o nápravě líného Honzy za pomoci kouzel rybky. Ta mu sice nejprve pomohou na hrad, ale záhy jeho bezpracnou mocichtivost potrestají. Hra přináší zajímavou podívanou na řadu typicky loutkových triků a je oblíbena také pro pestrost děje.

Hračky na cestách

Tato Cinybulkova hra je moderní obdobou útěku nespokojených zvířátek do světa, jenže místo nich utíkají Koloběžka, Míč a Medvídek Panda. Zažívají  v civilním světě různé útrapy, ale nakonec se jim podaří utéci od jejich "vykořisťovatele" Cirkusáka Pišvory. I tato hra je provázena písničkami.

Jenda mezi broučky

Hru převzatou z repertoáru Divadla Spejbla a Hurvínka (ten byl původním titulním hrdinou) mají rády děti bez rozdílu věku i dospělí. Tak trochu uličník Jenda se ve snu dostává mezi broučky, kterým někdy škodil. Uvědomí se, jak jsou k němu hodní, a slíbí, že se polepší. Hra, kterou napsali Josef Skupa a Adolf Wenig, přináší také zajímavé scenérie v hmyzí říši.

Kačátko

Hra pro spodové loutky přináší dětem možnost aktivního zapojení do děje, je jimi proto velmi oblíbená. Pomáhají pasačce (živé) vysvobodit její kačátko ze spárů lišky. Pro i nejmenší děti ji napsala ruská autorka Nina Gernětová.

Kašpárek v pekle   

Jiří Žaček je autorem veselé hry, kterou jsme si trochu upravili. Kašpárek s Honzou jdou do pekla vysvobodit princeznu a při tom prožívají různé příhody a střety s čerty. Do hry jsme zařadili řadu písniček a i tím jsme přispěli k její oblibě mezi dětmi i dospělými. Autorem úprav i melodických písniček je Jiří Zahálka, scénu  pro všechny tři "kašpárkiády" navrhl Slávek Pelant.

Kašpárek a ježibaba 

Stejný autor napsal i volné pokračování předešlé hry, Kašpárkovým protivníkem tentokrát nejsou čerti, ale ježibaba a nechtěně i loupežníci. Také v této hře uslyšíte písničky  a uvidíte různé veselé zápletky a samozřejmě Kašpárkovo vítězství.

Kašpárek a drak

Pokračování dalších osudů hrdinů z předcházejících her napsal Jiří Zahálka. Kašpárek se tentokrát vydá vysvobodit krále, kterého při jeho houbaření přelstí ježibaba. Chytrý hrdina vyzraje znovu nejen na ni, ale také vysvobodí krále ze služby drakovi a toho dokonce přesvědčí, aby se stal atrakcí pro děti.

Kašpárek vaří živou vodu

Hrou Františka Čecha bylo symbolicky zahájeno hraní v nynějším sídle LD.

Jde o veselý příběh hlavního hrdiny, který přelstí zlé bytosti a vydá se do  světa se živou vodou.

 

Míček Flíček

Známá  pohádka Jana Malíka byla také zfilmována. Příběh připomínající klasického Budulínka se však odehrává v moderním světě, a tak babička s dědečkem putují za míčkem Flíčkem po silnici s benzinovou stanicí, povídají si se strážníkem a s vojákem a dojdou až k dračímu hnízdu na telegrafní tyči. Tam se zpěvem vyzrají na dračí rodinu a Flíčka vysvobodí. Tato pohádka je na smiřickém repertoáru ze všech her nejdéle, už od roku 1939, a stále patří k nejoblíbenějším, a proto k nejčastěji opakovaným.

O pejskovi a kočičce

Ze známého Povídání Josefa Čapka vybral Jiří Kaliba známé příběhy o mytí podlahy, praní a pečení dortu k úpravě pro maňásky. Tuto hru oblíbenou i nejmenšími dětmi jsme doplnili líbivými písničkami a hrajeme ji už přes 50 let. A pořád sklízí úspěch.

O pyšné base

Volné pokračování předcházející hry napsal Vojtěch Cinybulk. Vypráví příběh basisty, který si láhev s Kašpárkovou živou vodou spletl s kořalkou, ale nechtěně jí oživil svou basu. Ta už nechce jenom hrát, ale za svou pýchu je potrestána. Obě hry se většinou spojují do jednoho představení.

Ostrov splněných přání

Hra přináší napínavý pohádkový příběh s Kašpárkem, který spolu s rybářem musíčelit pirátům, ježibabě i jí rozbouřenému moři. Dějzačíná v temném lese, pokračuje u rybářovy chýše, na moři a končí na ostrově s pohádkovým kouzlem. Napsal ji Vojtěch Cinybulk.

Perníková chaloupka

Ludmila Tesařová upravila známou pohádku pro loutky a my jsme si ji trochu přizpůsobili. V naší verzi se obejdeme bez drastických scén, ale nevynechali jsme známý dialog mezi Dědkem a Tetkou předstírající nahluchlost. Obvykle ji každý rok uvádíme před mikulášskou nadílkou.

Pohádka o zlaté rybce

Klasickou pohádku o nespokojené rybářce a o potrestání její vypočítavosti upravil pro loutky  Romuald Kučera. Děj se odehrává na moři a na jeho pobřeží, ale také v královské síni.

Sůl nad zlato

Svatoňova dramatizace známé pohádky o tom, co je pro život cennější, přináší pohádkové zápletky i nevšední scény v solném království.

Vodníkova Hanička

Pohádka Ludmily Tesařové vypráví příběh děvčátka, kterou obelstí vodník. Ona se však svou chytrostí z jeho říše dostane. Je to oblíbený příběh, v němž vystupuje také Kašpárek.