Luděk Munzar a smiřické loutky

05.02.2019 10:20

Minulý pátek se česká veřejnost rozloučila s hercem panem Luďkem Munzarem, který své dětství prožil ve Smiřicích. Ke vzpomínce na tohoto významného a oblíbeného umělce se může připojit i naše loutkové divadlo, neboť byť krátce v něm pan Luděk vystoupil.

 V loutkářské kronice najdeme zápis z r. 1943 o tom, že "o přestávce mezi jednáními vystoupil před děti žák místní školy Luděk Munzar a předvedl jim dialog Hurvínka a Máničky". Krátce předtím totiž ve smiřické Dvoraně vystoupilo Skupovo divadélko a Luděk jím byl nadšen, i když, jak sám vzpomínal, mu přihlížel jen z předsálí přes dveře při svém návratu z "trávy", to jest ze sečení pokrmu pro králíky, které jejich rodina chovala. Toto vystoupení 10letého Luďka zřejmě bylo  prvním veřejným předvedením jeho hereckého talentu.

Druhá zmínka se vztahuje k jeho účinkování v jedné hře v době, kdy loutkové divadlo sídlilo v hostinci Na Lednici. Tehdy poskytl hlas jedné postavě v představení, které nacvičili mladí loutkáři, většinou studenti. On sám studoval na ekonomické škole v Hradci Králové a už  hrál v tehdy známém divadelním souboru zřízeném při učilišti ZVÚ (Škodovky).

Třetí zmínka se už netýká jeho účinkování, ale návštěvy. Několik let po přestěhování divadla do nynějšího sálu se do něj přišel podívat se svou první manželkou, která byla profesionální loutkářkou. V té době s námi hrála jeho sestra Eva.