Loutkové divadlo ho provází životem (článek v Královéhradeckém zpravodaji seniorů)

12.06.2014 15:58

Ve druhém letošním čísle výše uvedeného čtvrtletníku vyšel článek Loutkové divadlo ho provází životem, který je věnován našemu spolupracovníkovi Jiřímu Zahálkovi. Autorkou článku je redaktorka časopisu Ludmila Hovorková, jež do smiřického divadélka zavítala poprvé v 70. létech jako účastnice tehdejších loutkových svozů, a to z Rožnova, kde bydlela. Před několika týdny byla v našem divadle znovu, avšak teď jako babička doprovázející svou vnučku přijela ze svého bydliště v Hradci Králové.

 Loutkové divadlo ho provází životem

Jiří Zahálka (1933) je Hradečák, ale narodil se ve známé učitelské rodině ve Smiřicích. Jako jeho otec i on se věnoval učitelství, z učitelského prostředí pocházela a výbornou učitelkou byla jeho manželka Ivona a "geny" nezapře ani jejich dcera Iva. Otec Jiřího, Petr Zahálka, založil při sokolské jednotě ve Smiřicích v roce 1926 dnes už proslulé loutkové divadlo. Když bylo Jiřímu deset roků, tatínek ho začal brát s sebou v neděli již dopoledne, aby s dalšími žáky ze školy stavěli jeviště pro odpolední představení. A tak se z malého diváka stal členem souboru, kterému bez přestávky zůstal věrný, i když se přestěhoval do Hradce Králové.

Loutky jsou jeho životní vášní. Čas a píle z něho udělaly respektovaného loutkáře, jenž propaguje nové loutkářské postupy. Psal o loutkovém divadle články, byl v něm hercem, dramaturgem či režisérem. Je autorem pohádky Kašpárek  a drak (2011) a tentýž rok mu byl udělen Zlatý odznak J. K. Tyla za dlouholetou práci pro loutkové divadelnictví.

Letošní zimní sezona ve smiřické "Malburgově vile" v Palackého ulici květnem skončila, ale loutkoherci, a s nimi Jiří Zahálka, budou hrát od října pro malé vděčné diváky znovu. Mezi nimi ze Smiřic a blízkého okolí pravidelně v hledišti sedávají i malí Hradečánci. Do stejného divadélka chodili za "velkými" loutkami (marionetami) i mnozí rodiče a prarodiče. Jako tenkrát jsou na repertoáru klasické pohádky a přibyly další hry, které si soubor upravuje.

Jiří uvádí představení. Nezapře v sobě kantora s dětmi vede dialog, často si společně zazpívají písničku. Dětičky mu nadšeně odevzdávají kresby, které jsou pak vystaveny. V hledišti zhasne lustr a opona se zvedá.. Jiří nenápadně přejde k hrajícím loutkám, protože jedné z nich propůjčuje svůj hlas..

 

Dodatek:  Dne 18. června se Jiří Zahálka zúčastní setkání s královéhradeckým primátorem MUDr Zdeňkem Finkem, na něž byl pozván spolu s dalšími seniory, jejichž občanská aktivita se stala námětem k publikování v již tradiční příloze časopisu nazvané Hradecké poklady.